Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrew Neil rezygnuje z funkcji prezesa GB News

Andrew Neil oficjalnie twierdzi, że musiał zrezygnować z powodu wieku (screen Youtube.com/BBC News)

Andrew Neil podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezesa działającego od czerwca 2021 roku brytyjskiego kanału informacyjnego GB News. Zrezygnował też z pozycji głównego prezentera, ale będzie pojawiać się w niektórych programach.

Od tygodni pojawiały się spekulacje, czy Neil wróci do stacji. Był jednym z głównych twórców GB News, mającego rywalizować na rynku kanałów informacyjnych z działającymi od lat BBC News i Sky News.

Neil zaangażował się w uruchomienie kanału po 25 latach pracy dla BBC. Podpisał kilkuletni kontrakt, tymczasem po zaledwie dwóch tygodniach i ośmiu poprowadzonych audycjach poszedł na urlop. Kilkakrotnie anonsowano jego powrót, ostatnio tydzień temu. Ostatecznie okazało się, że odda stery. Potwierdziły się pogłoski, że jest niezadowolony z kierunku, w jakim zmierza projekt po zatrudnieniu w roli prowadzącego prawicowego polityka Nigela Farage'a. Narzekał też na niedostatki techniczne nowej telewizji, przegrupowania w zespole oraz odejście dyrektora programowego Johna McAndrew.

Neil oficjalnie stwierdził, że musi zastanowić się nad zmniejszeniem aktywności zawodowej z powodu wieku - ma 72 lata. Pozostaje jednak szefem magazynu "The Spectator", któremu ostatnio poświęcał większość uwagi. Neil zapowiedział jednocześnie, że będzie współpracował z GB News dwa razy w tygodniu - m.in. w cotygodniowym programie Farage'a. Powróci również do BBC w roli komentatora.

W rezultacie władza w GB News jest w rękach australijskiego dyrektora naczelnego kanału Angelosa Frangopoulosa, który naciskał na zatrudnianie komentatorów o sympatiach prawicowych.

Decyzja Neila o porzuceniu przed rokiem stałej posady w BBC i zostaniu twarzą nowego kanału odegrała kluczową rolę w przekonaniu głównych inwestorów do włożenia 60 mln funtów w projekt GB News. Głównymi wspierającymi kanał pozostają Discovery, arabska grupa Legatum i brytyjski przedsiębiorca Paul Marshall.

(MAC, 15.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.