Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Gazeta Olsztyńska" ma nowego właściciela

Grupa WM, wydawca "Gazety Olsztyńskiej", została sprzedana Andrzejowi Senkowskiemu (screen Youtube.com/Edukacja z Wartościami)

Przedsiębiorca z branży motoryzacyjnej Andrzej Senkowski kupił Grupę WM - wydawcę regionalnego dziennika "Gazeta Olsztyńska". Nowym prezesem wydawnictwa został Maciej Matera.

Andrzej Senkowski przejął 95 proc. udziałów Grupy WM od dotychczasowego właściciela "Gazety Olsztyńskiej" Jarosława Tokarczyka, który pozostaje współwłaścicielem w nowych strukturach spółki i - według naszych nieoficjalnych informacji - wciąż ma być zaangażowany w działalność poligraficzną firmy. Tokarczyk od 2007 roku jest prezesem spółki Mazowieckie Media, a od 2003 prezesem Fundacji Przyszłość dla dzieci. W latach 1995-1998 był dyrektorem działu promocji i sprzedaży w Polskapresse (obecnie Polska Press Grupa). 

Nowy właściciel gazety Andrzej Senkowski jest założycielem firmy Polcar, która – jak czytamy na jej stronie internetowej – jest "europejskim liderem rynku części nadwozia", importuje i dystrybuuje części samochodowe.

Igor Hrywna, redaktor naczelny "Gazety Olsztyńskiej", potwierdził nam transakcję i zwrócił uwagę, że nowym właścicielem jest "Andrzej Senkowski (...) jako osoba prywatna", a nie firma Polcar.

Głośniej o Senkowskim zrobiło się w czerwcu 2020 roku, kiedy jego firmę w Wólce Kosowskiej odwiedził Mateusz Morawiecki. Premier pochwalił wtedy spółkę za to, że udało jej się przetrwać pandemię bez pomocy państwa i oświadczył, że gdyby taka pomoc była potrzebna, to jej udzielą, "ponieważ rząd dba o firmy z polskim kapitałem".

Nowym prezesem Grupy WM jest Maciej Matera, który, jak ustalił „Twój Kurier Olsztyński”, od 2015 roku zasiadał w spółkach związanych z Polską Grupą Zbrojeniową (Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA, Energomontaż Północ Gdynia).

Zarówno przedstawiciele firmy Polcar, jak i sam Andrzej Senkowski, nie odpowiedzieli na nasze pytania o kupno Grupy WM.

Grupa WM jest wydawcą "Gazety Olsztyńskiej", świadczy też usługi reklamowe i poligraficzne; posiada własną drukarnię. Jak wynika ze sprawozdania finansowego złożonego w KRS, w 2020 roku firma odnotowała 11,1 mln zł przychodów (15,14 mln zł rok wcześniej) i 3,99 mln zł straty (rok wcześniej spółka wypracowała 355 tys. zł zysku). Przeciętne zatrudnienie w firmie spadło o 24 proc. - z 139 do 106.

Średnia sprzedaż "Gazety Olsztyńskiej" wyniosła w lipcu br. 4240 egz. i była niższa o 17 proc. w porównaniu z lipcem 2020 roku.

Olsztyński tytuł jest jednym z czterech w Polsce dzienników regionalnych, które nie należą do Polska Press - obok "Kuriera Szczecińskiego”, "Super Nowości” i „Dziennika Wschodniego”.

Dane: Polskie Badania Czytelnictwa.

(KRY, BAE, 15.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.