Temat: na weekend

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 03, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Stan wyjątkowy. Związkowcy i Press Club protestują. Dziennikarze nie mogą pracować

Dziennikarze będą mogli być trzy kilometry od granicy (fot. Jakub Kamiński/East News)

Członkowie związków zawodowych zrzeszających dziennikarzy i pracowników mediów opublikowali stanowisko, w którym potępili decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w województwach podlaskim i lubelskim. Protestuje także Press Club Polska.

W stanowisku przedstawiciele związków określają działanie rządu jako sposób na wprowadzenie czasowej i miejscowej cenzury i podkreślają, że „szczególny niepokój wzbudza praktyczny zakaz patrzenia władzy na ręce w delikatnej sprawie, jaką jest przestrzeganie praw człowieka”. Związkowcy zwrócili uwagę na to, że dziennikarze nie utrudniają pracy funkcjonariuszom Straży Granicznej, nie szerzą dezinformacji, ani też nie są stroną żadnego konfliktu. W ich opinii usunięcie dziennikarzy godzi w bezpieczeństwo Polski i „pozbawia opinię publiczną dostępu do niezależnych źródeł informacji”. Stanowisko zostało podpisane przez Komisję Zakładową OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Ringier Axel Springer Polska, NSZZ "Solidarność" w Agora S.A. i Inforadio, OZZ Inicjatywę Pracowniczą przy Agorze, Zakładową Organizację Związkową Koło Syndykatu Dziennikarzy Polskich przy RASP i Zarząd Główny Związku Zawodowego Dziennikarzy.

Również Press Club Polska wydał oświadczenie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przy polsko-białoruskiej granicy. 

Napisano, że "zapowiedziane przepisy rozporządzenia o wprowadzeniu przy granicy z Białorusią stanu wyjątkowego powodują faktyczne pozbawienie opinii publicznej możliwości otrzymywania z niezależnych źródeł informacji o dziejących się tam wydarzeniach".

Press Club zwrócił uwagę jednocześnie, że "zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym dla osób, które nie są tam zameldowane lub nie wykonują pracy zawodowej uniemożliwi pracę niemal wszystkim niezależnym dziennikarzom oraz przedstawicielom organizacji pozarządowych. Jednocześnie władze nie podały przekonującego uzasadnienia, dlaczego akurat tego typu ograniczenia są konieczne".

Zgodnie z rozporządzeniem na terenie objętym stanem wyjątkowym obowiązuje "zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów, położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym".

(KAP, 03.09.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.