Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 25, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Duda o lex TVN: repolonizacja mediów nie powinna odbywać się przymusowo

Prezydent Duda podkreślił, że krytyka polityków, zasadna i uczciwa, jest potrzebna (screen TVP Info)

W trakcie wtorkowego programu TVP Info "Gość Wiadomości" prezydent Andrzej Duda został zapytany o zmiany w ustawie o KRRiT. Prezydent określił je mianem "bardzo kontrowersyjnego rozwiązania".

Prezydent nie odpowiedział na pytanie, czy zawetuje ustawę, podkreślił jednak, że repolonizacja mediów nie powinna odbywać się pod przymusem, ale opierać się na zasadach rynku. Zwrócił uwagę na to, że dla Amerykanów "ochrona wolności słowa jest posunięta bardzo daleko", co powoduje, że jest im trudno zrozumieć, że mogą istnieć jakiekolwiek ograniczenia i wątpliwości jej dotyczące. Jako przykład dał ostrą krytykę medialną, która spotykała Donalda Trumpa.  "Krytyka polityków jest potrzebna" - powiedział, ale zwrócił uwagę, że jedynie wtedy, gdy jest zasadna, uczciwa i nie nosi znamion manipulacji. 

Prezydent wcześniej nie wypowiadał się bezpośrednio o zmianach w ustawie. 15 sierpnia w trakcie odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza poruszył jednak temat wolności mediów i przypomniał o zawetowaniu ustawy PiS o zmianie ordynacji wyborczej w 2018 roku. "Zapewniam wszystkich, że będę stał na straży konstytucyjnych zasad. W tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także prawa własności, równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym" - powiedział. W opinii dziennikarzy Michała Kolanki i Andrzej Krajewskiego, którzy komentowali wystąpienie dla TVN 24, słowa te mogły sugerować, że Duda jest gotowy zawetować ustawę lub skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Senat zajmie się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji 9 lub 10 września br.

(KAP, 25.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.