Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Gazeta Polska" przeprasza fotoreporterów za okładkę straszącą uchodźcami

Wcześniej przeprosiny zostały umieszczone na okładce tygodnika z 14 lipca

"Gazeta Polska" (Niezależne Wydawnictwo Polskie) przeprosiła fotoreporterów Rafała Wojczala i Wojciecha Wilczyńskiego za wykorzystanie ich zdjęć do fotomontażu na okładce z napisem „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby”.

W 2019 roku fotoreporterzy Rafał Wojczal i Wojciech Wilczyński wytoczyli "Gazecie Polskiej" proces cywilny o ochronę autorskich praw osobistych. Od Niezależnego Wydawnictwa Polskiego zażądali opublikowania przeprosin i wpłaty 20 tys. zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. 16 czerwca sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji nakazujący wydawcy zapłacenie powyższej sumy oraz wydrukowanie na okładce "GP" dużej białej ramki z przeprosinami.

W piątek 20 sierpnia tygodnik opublikował przeprosiny na samej górze strony głównej serwisu Gazetapolska.pl oraz w mediach społecznościowych. W tekście czytamy, że wydawca "GP" i redaktor naczelny tygodnika Tomasz Sakiewicz "wyrażają ubolewanie, że wypaczyli intencje autorów, którzy chcieli nagłośnić tematykę katastrof humanitarnych, a nie wywołać w czytelniku uczucia ksenofobiczne i rasistowskie".

"Przepraszamy za to, że na okładce Gazety Polskiej (...) zostały one (fotografie przyp.red.) wykorzystane do fotomontażu z podpisem „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby” w sposób całkowicie zniekształcający wymowę fotografii" – czytamy w tekście przeprosin.

Wcześniej przeprosiny zostały umieszczone na okładce tygodnika z 14 lipca. Biała plansza z przeprosinami zajęła prawie połowę strony. Tekst był zduplikowany – raz treść została podpisana przez Niezależne Wydawnictwo Polskie, drugi raz przez Tomasza Sakiewicza. 

– Wykonaliśmy wyrok sądu – powiedział krótko Tomasz Sakiewicz w rozmowie z "Presserwisem". 

Sprawa dotyczy okładki "Gazety Polskiej" z 26 lipca 2017 roku, na której pokazano grupę ludzi stojących wokół łóżek, na których leżały bezwładne ciała. Na ilustracji umieszczono napis: „Wstrząsający niemiecki raport. Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby".

Okładkę zmontowano z trzech zdjęć. Autorem dwóch jest Rafał Wojczal, który wykonał je w irackim obozie dla uchodźców wewnętrznych w Al-Khazar. Trzecia fotografia została zrobiona w Afganistanie przez Wojciecha Wilczyńskiego podczas przeprowadzania przez polskich żołnierzy akcji pomocy humanitarnej.

(BAE, 23.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.