Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 04, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TV Republika na minusie. Zwycięstwo Dudy miało "stabilizujący wpływ'' na spółkę

Tomasz Sakiewicz ma rozmawiać z TVP o współpracy przy projekcie TVP World (screen YouTube.com/Telewizja Republika)

Telewizja Republika SA w 2020 roku uzyskała 15,7 mln zł przychodów ze sprzedaży i miała 1,5 mln zł straty. W sprawozdaniu spółka ujawnia, że jej spółki zależne będą startować "w przetargach, w których limit zamówień dla TV Republika został wyczerpany".

Telewizja Republika w sprawozdaniu zamieszczonym w Krajowym Rejestrze Sądowym napisała, że na biznes stacji wpłynęła pandemia koronawirusa. "Pomimo bardzo trudnych uwarunkowań zewnętrznych, spadku wydatków marketingowych u reklamodawców, częstych lockdownów, recesji w gospodarce, wprowadzenia obostrzeń i trybu hybrydowego pracy, spółce udało się ograniczyć poziom generowanej straty do najniższego w historii" - czytamy w sprawozdaniu. Strata rok do roku zmniejszyła się o 4,4 proc., z 1,6 mln zł do 1,5 mln zł.

Spółka oświadczyła, że w zeszłym roku "zgodnie z przewidywaniami rozstrzygnęły się wybory prezydenckie, zakończone zwycięstwem Prezydenta Andrzeja Dudy, co również miało stabilizujący wpływ na sytuację spółki".

W porównaniu z 2019 rokiem przychody Telewizji Republika ze sprzedaży spadły o 4 proc., z 16,3 mln zł do 15,7 mln zł. Według spółki zmniejszenie przychodów "wynika przede wszystkim ze znaczącego spadku w obszarach telewizji zakupowych, emisji reklam (nadal niska oglądalność w komercyjnych grupach wiekowych), portalu internetowego jak również z ograniczenia nakładów sponsorskich dotyczących pasma Poland Daily".

Koszty działalności operacyjnej zmniejszyły się o 4,4 proc. i wyniosły 17,3 mln zł, z czego 7,6 mln zł pochłonęły wynagrodzenia. Największy spadek wystąpił w obszarze usług obcych. "Niestety jednocześnie odnotowano wzrost kosztów wynagrodzeń (o 327 tys. zł), co wiąże się z rosnącą presją płacową spowodowaną wysokim wskaźnikiem inflacji, jak również zwiększyły się nakłady ponoszone na zużycie materiałów i energii (81 tys. zł)" - stwierdziła spółka.

Telewizja Republika w sprawozdaniu poinformowała, że jej zarząd (tworzy go Tomasz Sakiewicz) zamierza rozpocząć współpracę z TVP przy produkcji pasma anglojęzycznego TVP World. "Współpraca mogłaby dotyczyć produkcji programu o NATO i szeroko rozumianym bezpieczeństwie narodowym. TVP mogłaby także odpłatnie wykorzystywać archiwa Poland Daily z ostatnich kilku lat w koprodukcji pasma TVP World" - wskazuje spółka.

Telewizja Republika chciała uruchomić anglojęzyczny kanał w Stanach Zjednoczonych, ale na początku 2020 roku zamroziła projekt ekspansji "Poland Daily", realizowanego we współpracy z PFN, a po wybuchu pandemii w połowie marca 2020 roku został on ostatecznie zawieszony.

Pod koniec 2020 roku zarząd telewizji zdecydował o akwizycji w zamian za akcje Telewizji Republika spółki Stream1 od dotychczasowych właścicieli - Piotra Hofmana (głównego udziałowca telewizji) i spółki Słowo, wydawcy serwisu Niezależna.pl. Spółka Stream1 przez kilka lat zajmowała się sprzedażą usług streamingowych. "Obecnie będzie wykorzystywana jako podwykonawca niektórych usług producenckich dla TV Republika oraz jako dodatkowy podmiot występujący w przetargach, w których limit zamówień dla TV Republika został wyczerpany" - zapowiedziano w sprawozdaniu.

W grudniu 2020 roku Telewizja Republika zatrudniała dwie osoby na umowę o pracę i 140 na umowy cywilnoprawne (88 mężczyzn i 52 kobiety) - tyle samo co rok wcześniej. 

W 2020 roku TV Republika miała 0,07 proc. udziału w rynku w grupie ogólnej i 0,01 proc. w grupie komercyjnej (dane Nielsen Media).

(KOZ, 04.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.