Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 03, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rosyjscy pranksterzy nabrali szefową szwedzkiej dyplomacji

Ann Linde (na zdj. w środku) myślała, że rozmawia z rosyjskimi opozycjonistami, w tym żoną uwięzionego Aleksieja Nawalnego (screen: YouTube/DW News)

Rosyjscy pranksterzy Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow, którzy rok temu nabrali prezydenta RP Andrzeja Dudę, tym razem ośmieszyli szefową szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Satyrycy znani pod pseudonimami Wowan i Lexus, kontaktując się z Linde, podali się za Julię Nawalną, żonę Aleksieja Nawalnego, której głos naśladowała kobieta, a także za współpracownika opozycjonistów Leonida Wołkowa. W ponad 10-minutowej rozmowie opublikowanej na kanale YouTube minister spraw zagranicznych Szwecji omawia pomoc dla rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji. 

Po publikacji nagrania w internecie rosyjska rządowa agencja informacyjna Sputnik zacytowała wyrażoną przez Linde opinię, że UE nigdy nie nałoży na Rosję sankcji za gazociąg Nord Stream 2.

W Szwecji o wykorzystaniu Ann Linde napisała popołudniówka "Expressen". MSZ poinformowało, że resort dyplomacji "ma procedury przygotowywania rozmów ministrów, które były przestrzegane". "Niestety w tym przypadku okazały się
niewystarczające" - podkreślono. 

W lipcu ub.r. rosyjscy pranksterzy zadzwonili do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeden z nich, podając się za sekretarza generalnego ONZ, rozmawiał z nim o koronawirusie, stosunkach polsko-rosyjskich i wyborach prezydenckich.

Działającym od 10 lat satyrykom, którzy sami nazywają siebie dziennikarzami, udało się porozmawiać m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką czy brytyjskim księciem Harrym, a także dziesiątkami innych przedstawicieli polityki i show-biznesu. Kuzniecow i Stoliarow są oskarżani o ośmieszanie polityków Zachodu na zlecenie Kremla. Ma świadczyć o tym dobór poruszanych tematów. Oni temu zaprzeczają.

(DAN, 03.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.