Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 02, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Władza forsuje lex TVN, a SDP martwi się o wolność słowa w Niemczech

Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP, to jedna z dwojga sygnatariuszy protestu w sprawie ks. Dariusza Oko (screen: YouTube/Radio Maryja)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraziło sprzeciw wobec ukarania przez niemiecki sąd ks. Dariusza Oko, który napisał tekst o rzekomym lobby homoseksualnym w Kościele.

Sprawa ks. Dariusza Oko skazanego przez sąd w Kolonii na grzywnę (4,8 tys. euro) za podżeganie do nienawiści najpierw była wielokrotnie komentowana w TVP Info, a teraz swoje stanowisko na ten temat wyraziło CMWP SDP.

"Żaden organ państwowy (w tym sądowy) nie może oczekiwać od nikogo, aby w imię tzw. poprawności politycznej nie tylko zrezygnował z wolności słowa, ale wręcz wyparł się zasad swojej religii" - pisze w oświadczeniu CMWP. Zdaniem Centrum wyrok stoi w sprzeczności z ustawą zasadniczą Niemiec, a także z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Według CMWP taki wyrok byłby też sprzeczny z polską konstytucją.

Ks. Dariusz Oko opublikował tekst "O konieczności ograniczania klik homoseksualnych w Kościele" w niemieckim czasopiśmie "Thelogisches". Tekst zwrócił uwagę ks. Wolfganga Rothe, który doniósł na autora do niemieckiej prokuratury.

– Nienawistne wypowiedzi nie korzystają z ochrony wolności słowa – komentuje Jarosław Jagura z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Nikt nie zabrania księdzu publikacji krytycznych materiałów naukowych. Wszystko rozbija się o to, jakich słów używa. Problemem jest, jeśli używa słów poniżających osoby homoseksualne - dodaje Jagura.

– Kontaktowaliśmy się z ks. prof. Dariuszem Oko w tej sprawie. Publikujemy nasze stanowisko na stronie internetowej, jesteśmy też gotowi wysłać je do sądu – mówi Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP.

SDP nie po raz pierwszy protestuje ws. Niemiec - m.in. krytykowało tamtejsze media za brak informacji "dotyczących tragicznych w skutkach wybryków »osób pochodzenia północnoafrykańskiego i arabskiego«" po sylwestrze w Hamburgu i Kolonii.

Do tej pory CMWP SDP nie wypowiedziało się w sprawie tzw. lex TVN, czyli projektowanych zmian w prawie zmierzających do odebrania koncesji niewygodnej dla PiS stacji TVN 24. W sprawie tej protestują inne organizacje branżowe i dziennikarze.

(BKS, 02.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.