Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 26, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef KKRiT utrzymuje, że za brakiem decyzji ws. TVN 24 nie stoi polityka

Witold Kołodziejski uważa, że TVN ma niezgodną strukturę właścicielską już od 2015 roku (fot. Piotr Molecki/East News)

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powiedział w Senacie, że nie było nacisków politycznych na Radę w sprawie koncesji TVN 24, a procedowanie przedłuża się tylko z powodu wątpliwości prawnych.

Kołodziejski przypomniał, że choć wniosek o przedłużenie koncesji TVN 24 złożył w lutym 2020 roku, to Rada zajęła się tą sprawą w październiku. Podkreślił, że KRRiT nigdy nie zaczyna procedowania wniosku wcześniej niż 12 miesięcy przed wygaśnięciem koncesji. 

Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT i członek Rady Mediów Narodowych, zwraca z kolei uwagę na fakt, że w czasie posiedzenia w siedzibie Rady pojawił się Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Kołodziejski twierdzi, że głównym problemem przeciągania się sprawy jest zgodność wniosku z art. 35 Ustawy o radiofonii i telewizji, który mówi o udziale podmiotów zagranicznych w spółkach posiadających polskie koncesje. Podkreśla, że już transakcja sprzedaży udziałów TVN spółce Scripps Interactive w 2015 roku nie spełniała warunków ustawy, a poprzednia KRRiT nie potwierdziła jej poprzez głosowanie. 

Przewodniczący KRRiT wyjaśniał, że przy rekoncesjonowaniu nadawca nie musi składać pełnej dokumentacji, ale Rada poprosiła TVN 24 o złożenie dodatkowych dokumentów. Przeanalizowano m.in. statut TVN, który wcześniej nie był badany. Tam również - zdaniem przewodniczącego - znalazła się informacja o maksymalnie 49 proc. udziałów w spółce podmiotu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- Jeśli pan Kołodziejski uważa, że struktura właścicielska TVN jest nieprawidłowa i według niego taki stan trwa od 2015 roku, to jako Rada powinni zareagować rok temu i odmówić przedłużenia koncesji. Wtedy sprawa poszłaby do sądu, który musiałby rozstrzygnąć tę sprawę. Ponadto, jeśli są wątpliwości w sprawie udziałowców, to dlaczego pan Kołodziejski w czwartek głosował za przedłużeniem koncesji? To jest w tej chwili sprawa wyłącznie polityczna - stwierdza Braun.

- Członkowie KRRiT wiedzą, co mają robić i to robią - komentuje Bartosz Węglarczyk, szef Onet.pl. Według niego, choć przewodniczący KRRiT może mówić prawdę, że nie kontaktował się w tej sprawie z nikim z partii rządzącej, to członkowie Rady działają zgodnie ze słuszną linią. - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma teraz nie podejmować żadnych decyzji, bo trwają negocjacje polityczne - dodaje Węglarczyk.

W skład KRRiT wchodzą: przewodniczący Witold Kołodziejski (powołany przez Sejm), zastępczyni przewodniczącego Teresa Bochwic (wybrana przez Senat) oraz członkowie Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski (powołani przez prezydenta), a także Elżbieta Więcławska-Sauk (wybrana przez Sejm).

W czwartek dwa głosowania KRRiT w sprawie TVN 24 nie przyniosły rozstrzygnięcia. Za przedłużeniem koncesji był tylko Witold Kołodziejski. Licencja TVN 24 na nadawanie wygaśnie 26 września.

(MNIE, 26.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.