Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Założyciel Telegrama na liście szpiegowanych przez Pegasusa

Paweł Durow jest znany głównie jako twórca aplikacji Telegram (screen Youtube.com/TechCrunch)

Paweł Durow, założyciel uważanej za niemożliwą do zhakowania aplikacji Telegram, znalazł się na liście osób wybranych przez rządowych klientów izraelskiej firmy NSO Group do szpiegowania przez system Pegasus. Informuje o tym brytyjski dziennik "The Guardian".

NSO zapewnia, że Durow nie był celem inwigilacji, ale 36-letni miliarder znalazł swój numer na liście. Durow, urodzony w Rosji, publicznie krytykował standardy bezpieczeństwa konkurencyjnych aplikacji, a zwłaszcza komunikatora WhatsApp, który według niego jest niebezpieczny w użyciu.

Według informacji firmy Telegram ma ona pół miliarda użytkowników. Oferuje szyfrowane wiadomości w systemie, z którego mogą korzystać tylko osoby bądź grupy ze sobą się komunikujące. Użytkownicy mogą również tworzyć kanały w tym komunikatorze, by szybko rozpowszechniać informacje wśród obserwatorów. Telegram jest używany głównie w walce z propagandą rządową. Zwłaszcza tam, gdzie panują rządy totalitarne.

Śledztwo prowadzone m.in. przez "Guardiana" wykazało, że za pomocą oprogramowania Pegasus szpiegowano 600 polityków i 85 działaczy na rzecz praw człowieka, a także ponad 180 dziennikarzy z całego świata. M.in. z takich firm, jak "The Wall Street Journal", "The New York Times", "Le Monde", "El Pais", "The Economist", CNN, Al Jazeera, France 24, Radio Wolna Europa, Mediapart, Associated Press, Bloomberg, Agence France Presse, Reuters i Voice of America.

(MAC, 23.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.