Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Głosowanie nad lex TVN ma się odbyć w tym tygodniu

Nowelizacja ma być głosowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 21 lipca i potrwa trzy dni (fot. Jakub Kaminski/East News)

Już dziś sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmie się nowelizacją Ustawy o radiofonii i telewizji, która ma uderzyć w niewygodny dla władzy TVN. Projekt nowelizacji ustawy ma jeszcze w tym tygodniu trafić do Sejmu i być poddany głosowaniu. 

Propozycja tzw. lex TVN ma być głosowana już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w środę 21 lipca i potrwa trzy dni. Wicemarszałek Ryszard Terlecki podczas poniedziałkoweko spotkania z dziennikarzami w Sejmie poinformował, że ten projekt znajduje się w porządku obrad Sejmu.

Według Ryszarda Terleckiego "bardzo możliwe, że projekt przejdzie na tym posiedzeniu". Jest przekonany, że władza ma "spokojną większość" do wprowadzenia zmian w prawie.

Wicemarszałka Sejmu dziennikarze zapytali również o doniesienia Onetu, które mówią, że wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi postawiono ultimatum: albo poprze "lex TVN" w zgłoszonym przez posła Marka Suskiego kształcie, albo straci stanowisko w rządzie. "Na razie takiego zdarzenia nie ma, więc to jest pytanie czysto hipotetyczne. Cały czas trwają rozmowy wewnątrz naszej koalicji, uzgadniamy rozmaite stanowiska, nie tylko dotyczące tej kwestii. Jak dotąd zachowujemy spokojnie większość" - powiedział Terlecki. 

Szef Porozumienia Jarosław Gowin 8 lipca na antenie Tok FM przyznał, że projekt zmian ustawy medialnej nie był z nim konsultowany i deklarował, że nie podniesie ręki za rozwiązaniem, które mogłoby być wykorzystane do jakiegokolwiek ograniczania pluralizmu mediów w Polsce. Gowin zapowiedział, że Porozumienie zgłosi do tej ustawy poprawkę rozszerzającą grupę krajów, które mogą być większościowymi właścicielami mediów w Polsce, na kraje należące do OECD.

Również w szeregach PiS pojawiają się głosy krytyczne wobec proponowanych zmian w Ustawie o radiofonii i telewizji. W programie "Jeden na jeden" w TVN 24 Jan Maria Jackowski, senator klubu PiS, ocenił, że "jest to projekt niezwykle konfliktogenny" i powiedział, że gdyby trafił do Senatu w niezmienionym kształcie, zagłosowałby przeciw. Przeciwni projektowi ustawy są także posłowie: Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy i Konfederacji.

Projekt Ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowany przez grupę posłów PiS, ma regulować przepisy dotyczący nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego. W projekcie czytamy, że koncesja dla spółek z zagranicznym kapitałem może być udzielona, jeżeli: udział kapitału zagranicznego nie przekracza 49 proc. lub siedziba firmy znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba znajduje się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Projekt uderza w niewygodą dla władzy telewizję TVN.

(BAE, 20.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.