Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 19, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Na Telegramie pojawiają się nowe kanały z mailami ministra Dworczyka

W czwartek wieczorem został zablokowany kanał "POUFNA ROZMOWA", na którym publikowano wiadomości, mające pochodzić z prywatnej skrzynki szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (fot. Piotr Molecki/East News)

Interwencja polskiego rządu aby zablokować rozpowszechnianie treści ze skrzynki mailowej ministra Michała Dworczyka była skuteczna tylko przez chwilę. Materiały z prywatnej poczty elektronicznej ministra są ponownie dostępne na Telegramie. 

W czwartek wieczorem został zablokowany kanał "POUFNA ROZMOWA", na którym publikowano wiadomości mające pochodzić ze skrzynki szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Według Wirtualnej Polski kluczową rolę w jego zablokowaniu odegrał jeden z doradców w departamencie cyberbezpieczeństwa KPRM, odpowiedzialny za kontakt z Telegramem. Pomoc miała nadejść także ze strony kraju NATO, w którym znajduje się część infrastruktury Telegrama. W ten sposób udało się wywrzeć na firmę presję, która sprawiła, że w czwartek wieczorem kanały zostały usunięte.

Zdaniem ekspertów działania rządu w tej sprawie to de facto blokowanie dostępu do informacji i będą one nieskuteczne.

"Mamy do czynienia ze świadomą cenzurą internetu przez Rząd RP dla obywateli Polski aby nie byli świadomi, co wyciekło oraz aby uniemożliwić fachowcom ocenę skali i skutków wycieków dla bezpieczeństwa państwa. Za chwilę pojawią się kolejne blokady niewygodnych kanałów - napisał na Twitterze profesor Daniel Boćkowski, kierownik zakładu socjologii polityki i bezpieczeństwa na Uniwersytecie w Białymstoku.

Dzień po zablokowaniu kanału "POUFNA ROZMOWA" powstała nowa grupa, tym razem pod nazwą "Poufna". Twórcy zapowiadają kontynuację publikacji.

Zdaniem Anny Mierzyńskiej, ekspertki ds. dezinformacji, działania rządu są bezsensowne, bo na miejsce zablokowanych kanałów powstaną kolejne. "Tak naprawdę to jest walka z wiatrakami" - napisała na Twitterze Mierzyńska. 

Od początku czerwca na komunikatorze Telegram pojawiają się screeny mailowych korespondencji, które jakoby wyciekły ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka. Prawdziwość maili nie została potwierdzona, ale służby specjalne informują, że doszło do cyberataku.

(BAE, 19.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.