Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 14, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Większościowy udziałowiec Eurozetu ma nowego współwłaściciela

Współwłaścicielem udziałowca Eurozetu została holenderska fundacja (fot. Piotr Molecki/East News)

Zmienił się współwłaściciel czeskiej spółki SFS Ventures, która jest większościowym udziałowcem Eurozetu - ustalił "Press".

Z informacji "Presserwisu" wynika, że pakiet 76 proc. udziałów w SFS Ventures nabyła prywatna fundacja prawa holenderskiego Stichting Pnyx, wpisana do rejestru działalności gospodarczej holenderskiej Izby Gospodarczej. Fundacja została założona w kwietniu 2021 roku.

Wcześniej te udziały należały do Sourcefabric Ventures, w całości należącego do Sourcefabric z siedzibą w Pradze (Sourcefabric oferuje oprogramowanie dla mediów).

Mniejszościowy pakiet udziałów (24 proc.) w SFS Ventures należy do Salvatorska Ventures LCC. To zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych spółka funduszu Media Development Investment Fund, wspieranego finansowo m.in. przez miliardera George'a Sorosa.

Jak ustaliliśmy, do zmiany właścicielskiej w SFS Ventures doszło 12 maja 2021 roku, kiedy nie był jeszcze znany projekt nowelizacji ustawy medialnej wymierzony w TVN (PiS chce, by właściciel TVN pozbył się udziałów w spółce), ale już od ponad roku toczyło się postępowanie w sprawie przedłużenia koncesji TVN 24 na kolejne dziesięć lat.

Projekt przewiduje, że podmiot może dostać koncesję, jeśli udział kapitału zagranicznego (bezpośredni lub pośredni) nie przekracza 49 proc. lub siedziba firmy znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale pod warunkiem: nie może być zależna od innych podmiotów spoza EOG. Właścicielem TVN jest podmiot zarejestrowany w Holandii Polish Television Holding BV, który obecnie należy do amerykańskiego Discovery.

- Przepisy przygotowane przez PiS sytuacji Eurozetu nie zmieniają, ale są niepokojące - twierdzi jeden z naszych rozmówców, chcący zachować anonimowość. 

Również zdaniem Juliusza Brauna, członka Rady Mediów Narodowych i byłego przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, proponowana nowelizacja nie powinna być kłopotem dla Eurozetu. Zwraca uwagę, że i tak podmiot spoza EOG może mieć do 49 proc. udziałów. A amerykańska spółka ma 24 proc. w SFS Ventures, większościowym udziałowcu nadawcy Radia Zet.

- Decyzje rządzących są motywowane wyłącznie politycznie, bo wcześniej UOKiK blokował polonizację i nie pozwolił Agorze kupić pozostałych udziałów w Eurozecie - mówi Braun. - To dwie decyzje dotyczące dwóch nadawców, ale każda w przeciwną stronę - komentuje ruch UOKiK i projekt nowelizacji przepisów.

- Zapisy projektu nowelizacji ustawy medialnej wydają się uderzać przede wszystkim w TVN Discovery, ale oczywistym, nieukrywanym już celem aktualnej administracji jest uzyskanie bezpośredniego wpływu na wszystkie niezależne media w Polsce - uważa Marek Sowa, ekspert rynku mediów. - Można zatem się spodziewać, że niezależnie od struktury właścicielskiej Eurozet, również ta spółka - i pośrednio Agora - będą obiektem mniej lub bardziej zręcznych zabiegów dyspozycyjnego ustawodawcy i/lub regulatora rynku - dodaje Sowa.

SFS Ventures od lutego 2019 roku ma 60 proc. udziałów w Eurozecie, nadawcy m.in. Radia Zet. Pozostałe 40 proc. należy do Agory, która chciała przejąć udziały od SFS Ventures, na co nie zgodził się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

(KOZ, 14.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.