Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 13, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Krzysztof Zyzik odwołany z funkcji naczelnego "Nowej Trybuny Opolskiej"

Krzysztof Zyzik w "Nowej Trybunie Opolskiej" pracował d 1993 roku, naczelnym został w 2007 roku (fot. archiwum własne)

Po 14 latach Krzysztof Zyzik traci stanowisko redaktora naczelnego "Nowej Trybuny Opolskiej" (Polska Press). Jest 14. odwołanym redaktorem naczelnym w Polska Press od czasów przejęcia przez Orlen. Nowym naczelnym został Bolesław Bezeg, członek opolskiego oddziału SDP, który dotychczas pracował w Radiu Opole.

Aby odwołać redaktora naczelnego "NTO", który w przeciwieństwie do innych odwołanych naczelnych, nie jest zatrudniony przez Polska Press tylko spółka Pro Media, podjęto uchwałę walnego zgromadzenia Pro Media. W ten sposób zarząd spółki mógł go odwołać bez podania przyczyny.

Krzysztof Zyzik od początku protestował w związku z przejęciem przez PKN Orlen wydawnictwa Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group. W grudniu zeszłego roku zapowiedział, że pozostanie redaktorem naczelnym NTO, "dopóki będzie można uprawiać w NTO niezależne dziennikarstwo bez politycznych nacisków".

Krzysztof Zyzik w "Nowej Trybunie Opolskiej" pracował od 1993 roku. W 2006 roku został zastępcą redaktora naczelnego dziennika, a rok później redaktorem naczelnym. Z sukcesem przeprowadził proces transformacji redakcji gazetowej w multimedialne wydawnictwo.

Zmiana na stanowisku szefa "NTO" jest 14. wymianą redaktora naczelnego w tytułach Polska Press od marca, kiedy właścicielem koncernu został kontrolowany przez Skarb Państwa Orlen. Do dziś stanowiska udało się zachować tylko dwóm dawnym redaktorom naczelnym: Stanisławowi Wróblowi ("Echo Dnia") i Marcinowi Stefanowskiemu ("Głos Dziennik Pomorza").

(BAE, 13.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.