Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 07, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Policja przeszukała mieszkanie dziennikarza Henryka Nicponia

Henryk Nicpoń był reporterem m.in. w "Dzienniku Ludowym", "Nowinach", "Rewersie", "Gazecie Wyborczej", "Dzienniku Polskim", "Sztandarze Młodych", "Kurierze Polskim", "Super Nowościach" (screen YouTube/Klubim.RomanaDmowskiego)

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie przeszukali we wtorek rano mieszkanie rzeszowskiego dziennikarza i pisarza Henryka Nicponia. Sprawa ma związek ze śmiercią Marka Pomykały.

Przeszukanie było związane ze zwolnieniem Nicponia z tajemnicy zawodowej. Jak podaje informujący o sprawie serwis Rzeszów News, z jego mieszkania zabrano sprzęt komputerowy. "Sam dziennikarz nie został zatrzymany, ale zapewne będzie w późniejszym czasie przesłuchiwany" - powiedział cytowany przez serwis Kazimierz Dratwa z krakowskiej prokuratury.

Prokuratura w Krakowie już wcześniej chciała przesłuchać Nicponia, ale ten odmówił współpracy, tłumacząc decyzję tajemnicą dziennikarską. Zwolnił go z niej najpierw w maju br. Sąd Rejonowy w Krośnie, a potem także Sąd Apelacyjny w Rzeszowie. Mimo to dziennikarz nie złożył wyjaśnień, więc prokuratura nakazała przeszukanie.

Śledczy chcieli przesłuchać Nicponia w sprawie zabójstwa Marka Pomykały, wznowionej w ubiegłym roku przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Pomykała, sanocki dziennikarz "Gazety Bieszczadzkiej", zaginął 29 kwietnia 1997 roku. Zajmował się m.in. śmiertelnym wypadkiem, który w 1985 roku miał spowodować wysoki rangą miejscowy milicjant Tadeusz P. Sprawę tuszowano, a inny lokalny milicjant Krzysztof Pyka, który chciał ujawnić okoliczności wypadku, również zaginął.

Zabójstwem Marka Pomykały w 2014 roku zajęła się Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Śledztwo wszczęto na podstawie zeznań kobiety, która od partnerki Tadeusza P. dowiedziała się, że przyznał się, iż zabił Pomykałę i swojego kolegę milicjanta oraz śmiertelnie potrącił człowieka. Śledztwo jednak umorzono.

W 2016 roku wicekomendant leskiej milicji Tadeusz P. wysłał do krośnieńskiego wydawnictwa Rethunus e-mail, w którym przyznał się do spowodowania śmiertelnego wypadku, a także "usunięcia milicjanta", i zaproponował współpracę przy książce na ten temat. Wydawnictwo odmówiło, ale przekazało e-mail dziennikarzowi Janowi Joniakowi, a ten - Henrykowi Nicponiowi. Nicpoń zapowiedział wydanie książki, która ma bazować na opowieści Tadeusza P. 

Sprawą zabójstwa Pomykały, tak jak wcześniej sprawą śmierci dziennikarza Jarosława Ziętary, zajmuje się Krzysztof M. Kaźmierczak, reporter "Telekuriera". - Jestem zdumiony, że Henryk Nicpoń, mając wiedzę o przestępstwie, nie powiadomił organów ścigania. Dla dziennikarza jest to nie tylko prawny, ale i moralny obowiązek. Chodzi przecież o rozwiązanie sprawy o zabójstwo i ukaranie winnego - mówi "Presserwisowi" Kaźmierczak.

Mimo prób nie udało się nam skontaktować z Henrykiem Nicponiem.

(KRY, 07.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.