Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 01, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agorowe kina Helios zrywają współpracę z "Gazetą Wyborczą"

Sieć kin Helios swą decyzję tłumaczy rzekomym dobrem dziennikarzy "GW", by nie dochodziło do nacisków na nich (fot. materiały prasowe)

Sieć kin Helios, wchodząca w skład Grupy Agora, zerwała współpracę z "Gazetą Wyborczą" - dowiedział się "Press". Uchwałę w tej sprawie zarząd Heliosa przyjął dzień przed rozpoczęciem negocjacji zarządu Agory z kierownictwem "GW". 

Za uchwałą Helios SA z 28 czerwca o zerwaniu dotychczasowej współpracy z "Gazetą Wyborczą" głosował cały zarząd spółki: prezes Tomasz Jagiełło i jego zastępcy: Katarzyna Borkowska, Magdalena Gorzelniak i Grzegorz Komorowski. Jako powód decyzji wskazano wypowiedź redaktora naczelnego Adama Michnika z 24 czerwca. Dotyczyła ona nacisków reklamodawcy na "Gazetę Wyborczą" m.in. w sprawie recenzji filmów.

"Zarząd Helios ustala odstąpienie od wszelkich form współpracy reklamowej, w tym barterowej, aby nie dochodziło do potencjalnych nacisków na »GW« ze strony Heliosa jako reklamodawcy" - czytamy w uchwale, do której uzyskał dostęp "Presserwis". Sieć kin rezygnuje również ze wszelkich form współpracy informacyjnej, w tym wywiadów, oraz promocyjnej.

W ramach dotychczasowej współpracy "GW" i Helios do kupionych przez internet biletów do kin dołączane były e-kody do cyfrowych wydań dziennika. Poniedziałkowa uchwała również wstrzymuję tę formę współpracy, choć nie ma ona nic wspólnego z ewentualnymi naciskami na redakcję "GW".

"W przypadku braku możliwości wypowiedzenia umów już funkcjonujących, odstąpienie od współpracy nastąpi z dniem wygaśnięcia tych umów" - stanowi uchwała władz Heliosa.

- To smutna i niedobra dla obu stron uchwała. Smutna, bo podjęta w momencie, kiedy siadamy do stołu. A niedobra, bo likwiduje współpracę, która oparta na zdrowych zasadach przynosi korzyści - komentuje Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "GW". I dodaje: - Ta uchwała mówi – używając porównania na czasie: od dziś nie grajmy już ze sobą w piłkę, bo ktoś może powiedzieć, że faulujemy. A przecież jeżeli obie strony grają fair, to nic złego się nie dzieje. Mamy nadzieję, że zagramy jeszcze z kolegami z Heliosa niejeden mecz.

O powody decyzji oraz jej skutki zapytaliśmy Grupę Agora. - Spółki działające w ramach Grupy Agora mają swobodę podejmowania decyzji biznesowych w ramach ustalonych przez przepisy prawa i regulacje wewnętrzne. Zarząd Agory nie uczestniczy w codziennych pracach tych zarządów i podejmowanych przez nie decyzjach. W swoich działaniach zarządy tych spółek kierują się interesem i dobrym imieniem spółek, które reprezentują - odpowiada Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

Sieć kin Helios od 2010 roku znajduje się w Grupie Agora. Obecnie to 51 kin z 285 ekranami i niemal 54 tysiącami miejsc.

Tymczasem od dwóch dni trwają negocjacje kierownictwa dziennika z zarządem Agory. W pierwszym dniu rozmów podpisano deklarację o wstrzymaniu wszelkich zmian strukturalnych i organizacyjnych, a także decyzji personalnych w spółce.

Zapowiedziano również powołanie grupy roboczej, do której wejdą po trzy osoby desygnowane przez każdą ze stron. Celem grupy będzie opracowanie nowego modelu relacji między spółką a "Gazetą Wyborczą". Grupa miała rozpocząć prace 30 czerwca, a ich wyniki ma przedstawić do 7 lipca br. Wszystkie jej działania objęte są klauzulą poufności.

W deklaracji wspomniano o powołaniu członka zarządu rekomendowanego przez "Gazetę Wyborczą", czego domagało się kierownictwo dziennika. Według ustaleń między zarządem a "Wyborczą" decyzja ma zostać podjęta w toku późniejszych rozmów. W czasie rozmów prezes zarządu Agory Bartosz Hojka osobiście czuwa nad sprawami "Gazety Wyborczej". Dotychczas ten nadzór prowadziła członkini zarządu Agnieszka Sadowska.

(BAE, PTD, 01.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.