Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 30, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W Agorze rozpoczęły się mediacje zarządu z szefami "GW"

Agora ogłosiła połączenie redakcji "GW" i Gazeta.pl 9 czerwca (fot. Piotr Molecki/East News)

Rozpoczęły się rozmowy zarządu Agory z kierownictwem "Gazety Wyborczej" przy udziale  mediatora. Opublikowano również deklarację założycielską nowego związku zawodowego Komitet Obrony "Gazety Wyborczej".

"Press" potwierdził, że rozmowy rozpoczęły się we wtorek. Uczestniczy w nich zaakceptowany przez obie strony mediator.

- To dopiero początek drogi do porozumienia, musimy ustalić warunki negocjacji. Trudno powiedzieć, jak długo będą one trwały. Chcemy, żeby stało się to jak najszybciej, bo przedłużanie konfliktu szkodzi - mówi nam pracownik "GW", który chce zachować anonimowość. W mediacjach nie uczestniczy Gazeta.pl.

Negocjacje rozpoczęły się pięć dni po deklaracji zarządu Agory o wstrzymaniu "na obecnym etapie" połączenia redakcji "GW" i portalu Gazeta.pl. Jednocześnie władze spółki podtrzymały decyzję o połączeniu, ale zapewniły o niezależności zespołu "GW". Kierownictwo dziennika od samego początku sporu (od 9 czerwca) sprzeciwia się integracji działów oraz domaga się realizacji swoich postulatów, m.in. resetu w relacjach z władzami Agory, wyznaczenia do zarządu spółki osoby z rekomendacji "GW" oraz zachowania na stanowisku dyrektora wydawniczego "GW" Jerzego Wójcika.

We wtorek Komitet Obrony "GW", trzeci w Agorze związek zawodowy, opublikował deklarację założycielską. Podkreślono w niej: "Powołujemy nasz związek w kryzysowym momencie konfliktu pomiędzy zarządem Agory a redakcją. Uważamy, że w czasie coraz silniejszych ataków obecnej władzy na »Wyborczą« konflikt ten prowadzi do wewnętrznego osłabienia »Wyborczej« jako instytucji ważnej dla milionów Polaków, którym droga jest wolność i którzy w »Wyborczej« widzą strażnika tej wolności". W ocenie założycieli nowego związku zawodowego "nieprzemyślane i źle konsultowane działania zmierzające do zmian w naszej wewnętrznej strukturze" mogą zaszkodzić rozwojowi subskrypcji cyfrowych "GW" (obecnie jest ich ponad 258 tys.) oraz niezależności dziennika. "Deklarujemy wsparcie dla wszystkich działań, których celem jest powiększanie zasięgu i znaczenia »Gazety Wyborczej«. Przypominamy, że w dzisiejszym świecie warunkiem prawdziwej wolności jest niezależność ekonomiczna i polityczna" - podkreślono w deklaracji. W spotkaniu inaugurującym nowy związek zawodowy wzięło udział ok. 20 osób, a kolejne 70 wyraziło chęć członkostwa.

Dwa dotychczasowe związki zawodowe w spółce to NSZZ "Solidarność" Agory i Inforadia (działa od 2011 roku) oraz Inicjatywa Pracownicza w Agorze (od 2020 roku). Ten ostatni wydał we wtorek oświadczenie ws. konfliktu pomiędzy władzami spółki i kierownictwem "GW". Zwrócił uwagę na trudną sytuację pracowników dziennika w oddziałach: "Jesteśmy w trakcie przedłużających się rozmów o sytuacji pracowników i pracownic w oddziałach, którzy rok temu, w podpisanym przez niemal 200 osób liście, alarmowali o dramatycznej sytuacji »Gazety« w regionach, niepokojąc się o swoją przyszłość. Jakkolwiek z zadowoleniem przyjmujemy plany ekspansji i tworzenia nowych zespołów w miastach, gdzie nie jesteśmy redakcyjnie obecni, sytuacja pracowników i współpracowników »na dole« wciąż jest bardzo trudna. Zespoły tracą doświadczonych dziennikarzy i dziennikarki, oddziały są coraz mniejsze, zakres obowiązków się zwiększa, a ich wynagrodzenia często nie pozwalają na utrzymanie siebie i swoich rodzin".

(PTD, 30.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.