Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 08, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Serwisy największych mediów nie działały z powodu awarii

Awarię usunięto po kilku godzinach (fot. Chris Ried/Unsplash.com)

Serwisy internetowe największych mediów, w tym "The Guardian", "Financial Times" i "The New York Times", nie były dostępne we wtorkowe popołudnie. Powodem była awaria firmy Fastly, dostawcy usług chmury obliczeniowej.

Jak podał branżowy serwis Techcrunch.com, z powodu awarii nieodstępny był dostęp do szeregu międzynarodowych stron i usług sieciowych, w tym Reddit, Spotify, Twitch, gov.uk, HBO Max, Vimeo, Shopify oraz serwisów medialnych: CNN, "The Guardian", "The New York Times", BBC i "Financial Times".

O godz. 12:57 czasu polskiego Fastly poinformował, że przyczyna awarii została zidentyfikowana i zastosowano poprawki w chmurze obliczeniowej. "Klienci mogą mieć początkowo zwiększone obciążenie, gdy powrócą usługi globalne" - dodała firma w komunikacie. Awaria była związana z CDN (z ang. Content delivery network) - rozproszonym systemem dostarczania treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu w sieci.

 

BBC News podkreśliło, że problemy z dostępem do wybranych serwisów i usług miały miejsce przede wszystkim w Europie i Ameryce Północnej.  

To kolejna tego typu awaria w ostatnich latach. W 2017 r. problemy z Amazon Web Services spowodowały, że największe strony internetowe na świecie przez kilka godzin były niedostępne na całym wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Z kolei awaria Cloudflare doprowadziła do półgodzinnej przerwy w działaniu większości stron internetowych w największych miastach Europy i obu Ameryk. Tego typu sytuacje przywołują dyskusję o decentralizacji ruchu w sieci, który obecnie obsługuje zaledwie garstka firm dostarczających usługi internetowe.

(PTD, 08.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.