Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 04, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP planuje dokument o prezesie PiS

Dokument ma pokazać "drogę do polityki Jarosława Kaczyńskiego" (fot. Piotr Molecki/East News)

Telewizja Polska przygotowuje film dokumentalny "Człowiek zbuntowany" o Jarosławie Kaczyńskim. Za jego realizację odpowiada Ewa Święcińska, reżyserka filmu "Pucz". 

Temat dokumentu o prezesie PiS wyszedł na światło dzienne za sprawą wpisu na Facebooku Bogdana Borusewicza, byłego opozycjonisty w czasach PRL oraz byłego marszałka Senatu. Z treści maila, jaki otrzymał od producentów filmu, wynika, że dokument ma opowiadać o "działalności opozycyjnej lat 70. i 80., ukazać Jarosława Kaczyńskiego i jego drogę do polityki". 

Dodano, że w archiwach TVP "znajdują się liczne materiały dotyczące początków aktywności ówczesnych opozycjonistów, ukazujących ich działania antykomunistyczne, represje, jakich doznawali i codzienną walkę". Twórcy dokumentu chcą skonfrontować ówczesne wydarzenia ze współczesnymi wypowiedziami prezesa PiS oraz "innych ważnych opozycjonistów - świadków historii" (nie wymieniono jednak nikogo z nazwiska). 

"Film w zamyśle autora ma być zbudowany z anegdot, nie z suchych faktów. Przewidziane są zdjęcia dokumentalne i fabularyzowane, a przedstawiona w filmie historia skończy się ok. 1990 roku" - wyjaśnili twórcy dokumentu. Borusewicz na maila odpisał: "Nie mam wiedzy na temat działalności opozycyjnej Jarosława Kaczyńskiego". 

Ewa Święcińska ma za sobą pracę m.in. w RTL 7, Polsat News i Telewizją Republika. Jednak najdłużej w swojej karierze była związana z TVP (z przerwami od lat 90. ubiegłego stulecia). W 2017 r. wyreżyserowała film "Pucz", który obarczał opozycję o wywołanie kryzysu sejmowego w grudniu 2016 r. Święcińska była również drugą reżyserką filmu "Smoleńsk".

(PTD, 04.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.