Dział: PRASA

Dodano: Maj 25, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Redakcja "Dziennika Wschodniego" dostała część zaległych pensji

Średnia sprzedaż "DW" wyniosła w marcu 2785 egz.

Kurator Corner Media, wydawcy "Dziennika Wschodniego", otrzymał szersze uprawnienia. Sąd odrzucił odwołanie większościowego udziałowca. W poniedziałek dziennikarze gazety otrzymali pierwszą transzę zaległych pensji.

Poszerzenie kurateli potwierdził 18 maja Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku. Tego dnia sąd odrzucił skargę większościowego udziałowca Corner Media Tomasza Kalinowskiego, który nie chciał się zgodzić na większe uprawnienia kuratora (od marca jest nim Jakub Ostrowski).

Dzięki poszerzeniu kompetencji kurator zyskał m.in. dostęp do dokumentacji księgowej, a gazeta mogła uregulować zaległości finansowe. - Podstawowym celem ustanowionej kurateli jest podjęcie działań mających na celu powołanie zarządu spółki, a w razie potrzeby jej likwidację - mówi "Press" Jakub Ostrowski, kurator "DW".

- W poniedziałek dziennikarze otrzymali pierwszą część zaległych pensji. Również zostały uregulowane zaległości względem kontrahentów - mówi "Press" Paweł Buczkowski, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Wschodniego". Dodaje, że redakcja liczy na przywrócenie do pracy zwolnionych dziennikarzy, w tym byłego redaktora naczelnego Krzysztofa Wiejaka i jego zastępczyni Agnieszki Mazuś. - To były kluczowe osoby dla naszej gazety, bez których przygotowywanie kolejnych wydań gazety jest bardzo trudne, a za chwilę może stać się niemożliwe. Obecnie skład dziennikarski redakcji to około 15 osób na etatach oraz współpracownicy - dodaje Buczkowski.

Większościowym wspólnikiem Corner Media jest Tomasz Kalinowski (ma 73 proc. udziałów). W lutym 2020 roku złożył on pozew o rozwiązanie spółki. Argumentował, że wydawnictwo nie ma zarządu, a on sam - wglądu w wyniki finansowe. Zdaniem Krzysztofa Wiejaka, mniejszościowego wspólnika i byłego redaktora naczelnego "DW", Kalinowski chce wpływać na publikowane na łamach dziennika treści.

W grudniu ubiegłego roku po raz pierwszy wyznaczono kuratora spółki Leszka Kukawskiego, który w lutym został jej likwidatorem. Pod koniec lutego wszedł do siedziby redakcji, wymienił zamki w drzwiach, zwolnił Krzysztofa Wiejaka i jego zastępczynię Agnieszkę Mazuś oraz powołał na redaktora naczelnego Pawła Puzia (zrezygnował w marcu, kiedy sąd uchylił postanowienie o likwidacji spółki).

Na funkcjonowanie tytułu prowadzona jest społeczna zbiórka, do poniedziałku zebrano w niej 27,61 tys. zł.

Według danych Polskiego Badania Czytelnictwa średnia sprzedaż ogółem "Dziennika Wschodniego" w marcu br. wyniosła 2785 egz.

O decyzji sądu ws. poszerzenia kurateli pierwszy poinformował serwis Wirtualnemedia.pl.

(PTD, 25.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.