Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 24, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

BBC i autor wywiadu z 1995 roku przepraszają rodzinę księżnej Diany

Wywiad Martina Bashira z księżną Dianą w 1995 roku obejrzało ponad 20 mln widzów (screen: YouTube/ITV News)

BBC z kilkudniowym opóźnieniem opublikowała wyniki raportu dotyczącego okoliczności towarzyszących wywiadowi jej dziennikarza z księżną Dianą w 1995 roku. Koncern wystosował przeprosiny wobec rodziny księżnej. To samo na łamach "The Sunday Times" zrobił Martin Bashir, autor wywiadu.

Śledztwo prowadzone przez Johna Dysona wykazało, że nie tylko Bashir doprowadził do wywiadu nieczystymi metodami, ale też BBC zatuszowała oszustwo. Raport wykazał, że Bashir pokazał bratu księżnej, Charlesowi Spencerowi, fałszywe wyciągi bankowe sugerujące, że Diana była podsłuchiwana przez służby bezpieczeństwa,
a dwie osoby z jej otoczenia otrzymywały wynagrodzenie za informacje. Spencer zaaranżował spotkanie. Wywiad dla programu "Panorama" miał ponad 20-mln widownię.

Księżna zdradziła m.in. szczegóły jej nieudanego małżeństwa z księciem Karolem. Bashir, wcześniej nieznany dziennikarz, stał się gwiazdą. Zaczął robić karierę, dochodząc do funkcji szefa redakcji religijnej BBC, a w międzyczasie miał możliwość przeprowadzenia wywiadów z tak znanymi osobami jak Michael Jackson (piosenkarz wysłał później list protestacyjny do BBC, stwierdzając, że został przedstawiony w mało rzetelny sposób).
Raport Johna Dysona krytykuje BBC za to, że podczas własnego badania sprawy dwie dekady temu nadawcy zabrakło "wysokich standardów uczciwości i przejrzystości, które są jej znakiem rozpoznawczym". Menedżerowie BBC nie przeanalizowali właściwie wersji wydarzeń Bashira i zatuszowali fakty dotyczące sposobu, w jaki dziennikarzowi udało się przeprowadzić rozmowę.

Publikację raportu zapowiadano na poprzedni poniedziałek, ale wówczas emisję odwołano, ponieważ Bashir, chory w związku z powikłaniami po COVID-19, akurat opuszczał korporację. W oświadczeniu przekazał, że głęboko żałuje fałszowania wyciągów bankowych. Stwierdził jednak, że nie sądzi, iż księżna Diana zdecydowała się na wywiad ze względu na przedstawione przez niego dowody. Stwierdził też, że jej późniejszej śmierci w wypadku samochodowym nie można wiązać z wywiadem.

BBC obiecuje, że zwróci nagrody, które zdobył program. - "BBC nie może cofnąć czasu
po 26 latach. Możemy jednak złożyć pełne i bezwarunkowe przeprosiny" - powiedział dyrektor generalny publicznego nadawcy Tim Davie. Po publikacji raportu lord Tony Hall, który w latach 90. kierował działem wiadomości BBC, a później był szefem całej korporacji, po publikacji raportu zrezygnował w sobotę z kierowania National Gallery w Londynie.

Bashir w wywiadzie udzielonym "The Sunday Times" oświadczył, że jest mu przykro ze względu na synów księżnej - Williama i Harry'ego i ich przeprasza. W ubiegłym tygodniu William, starszy syn Diany ocenił, że wywiad do reszty zrujnował relacje pomiędzy rodzicami.

(MAC, 24.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.