Dział: PRASA

Dodano: Maj 24, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Dziennik Polski” usunął wywiad ze „Zwierzakiem” po interwencji Doroty Kani

Dziennikarz Onetu Janusz Szwertner poinformował na Twitterze o usuniętym wywiadzie (screen YouTube.com/Telewizja Republika)

Należący do Polska Press „Dziennik Polski” usunął internetową wersję wywiadu ze „Zwierzakiem”, bohaterem książki dziennikarzy Onetu. Nie spodobał się Dorocie Kani, członkini zarządu Polska Press, odpowiadającej za redakcje.

W piątkowym wydaniu „Dziennika Polskiego” (21 maja) ukazał się wywiad z Jerzym „Zwierzakiem”, bohaterem książki „Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca”, autorstwa dziennikarzy Onetu - Janusza Szwertnera i Mateusza Baczyńskiego (premiera była w marcu br.). Wywiad zapowiadano na okładce „Dziennika Polskiego” słowami: „Był płatnym zabójcą, handlował bronią i narkotykami. »Zwierzak«, policyjny przykrywkowiec, grał tak wiarygodnie, że niemal został następcą »Krakowiaka«”.

W dniu ukazania się tego wydania "DP", tuż po godz. 10 rozmowę ze „Zwierzakiem” skrytykowała w mediach społecznościowych Dorota Kania. „Janusz Schwertner i Mateusz Baczyński z Onetu napisali książkę-wywiad z policyjnym przykrywkowcem, pseudonim Zwierzak - Jerzym Hybińskim. Tym samym, który z ramienia SB »ochraniał« proces toruński zabójców ks. Jerzego Popiełuszki, a później był w grupie E. Misztala” - napisała Kania na Twitterze.

W następstwie jej wpisu internetowe wydanie wywiadu zostało usunięte, na co zwrócił uwagę Janusz Schwertner, zarzucając wydawnictwu cenzurę. Dziennikarz Onetu dopytywał w sieci, dlaczego „Dziennik Polski” usunął wywiad ze „Zwierzakiem” po negatywnych tweetach Doroty Kani.

Odpowiedział mu Wojciech Mucha, nowy redaktor naczelny „Dziennika Polskiego” (zatrudniony chwilę po tym, jak do zarządu Polska Press weszła Dorota Kania). „Uznałem tekst za mogący wprowadzić w błąd. Oparty był bowiem na nierzetelnych źródłach. W tym przypadku mowa o książce, której współautorem był Pan Janusz” - napisał Mucha na Twitterze. Jednocześnie wypomniał Szwertnerowi, że ponad dwa lata temu Onet zdjął wywiad z donieckim separatystą. Zdaniem Muchy wtedy „uznano to za prawo redakcji”. „Takim jest też to, gdy cofa się publikację wywiadu z człowiekiem o istotnej przeszłości w PRL, w którym nie padają pytania o ten temat” - dodał naczelny „Dziennika Polskiego”.

Janusz Szwertner wytknął z kolei Wojciechowi Musze, że uległ cenzurze. „Jestem niezależnym redaktorem naczelnym i doszedłem do tak odważnego wniosku, gdy Dorota Kania się zezłościła” - ironizował dziennikarz.
„Jeśli naczelny »Dziennika Polskiego« wywala ze swojej strony wywiad z emerytowanym policjantem, bo Dorota Kania napisała krytycznego tweeta, to strach pomyśleć, jak będzie przy poważnych tematach” - skomentował Mateusz Baczyński.

-  W każdym rządowym medium istnieje cenzura, jak widać w Polska Press także. Współczuję koleżankom i kolegom z "Dziennika Polskiego" nowych szefów, którzy niestety każdego dnia starają się zabić dziennikarstwo. Oni w tym zawodzie widzą już tylko narzędzie propagandy - mówi "Presserwisowi" Janusz Schwertner. - Oni sami ten wywiad zrobili, sami dali go na okładkę gazety i sami siebie następnie ocenzurowali. A na koniec oskarżyli nas o promowanie SB. Niezły kosmos - komentuje sprawę Schwertner. Zaznacza przy tym, że w jego książce o "Zwierzaku" znajduje się cały rozdział o jego pracy w PRL. - Sęk w tym, że oni tej książki nawet nie przeczytali - dodaje dziennikarz Onetu.

W piątek po południu Wojciech Mucha kajał się przed Kanią w mediach społecznościowych. Zaczął od zacytowania „Zwierzaka”, który twierdzi, że nie wyrządził nikomu krzywdy i nie zajmował się polityczną opozycją. „Każdy kto ma pojęcie o PRL ten wie, jakie to kłamstwo. Moja winą było, że tego nie sprawdziłem. Na szczęście Dorota Kania zjadła zęby na tych sprawach. Nie każdy ma katalog IPN w palcu” - napisał Mucha na Twitterze.

(IKO, 24.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.