Dział: PRASA

Dodano: Maj 19, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jan Kunert wygrywa w sądzie z Polską Fundacją Narodową

Sprawę Fundacji wytoczył cztery lata temu dziennikarz Jan Kunert (screen: Twitter.com/Jan_Kunert)

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) dotyczącą jawności zawieranych przez nią umów. Wyrok jest prawomocny. 

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego sprzed trzech lat orzekający, że Polska Fundacja Narodowa jest podmiotem zobowiązanym do udzielania informacji publicznej. Wyrok oznacza, że PFN podlega takim samym zasadom jak inne instytucje publiczne w kwestii jawności funkcjonowania. Sprawę Fundacji wytoczył cztery lata temu dziennikarz Jan Kunert, wówczas związany z Polsat News, a obecnie z Konkret24.

"Po 3,5 roku wygrałem przed NSA sprawę o jawność z Polską Fundacją Narodową. Wyrok oznacza, że organizacja jest zobowiązana do udzielania informacji tak, jak inne instytucje publiczne" - napisał na Twitterze.

W 2017 roku Jan Kunert chciał uzyskać informacje dotyczące umów, które zawiera Polska Fundacja Narodowa. Ta jednak odmówiła dostępu do informacji, dlatego dziennikarz zdecydował się zaskarżyć decyzję do sądu.

Polska Fundacja Narodowa istnieje od 2016 roku. Powstała z inicjatywy polskiego rządu. Jej fundatorami jest 17 największych spółek Skarbu Państwa.  

(BAE, 19.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.