Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 18, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związkowcy wnioskują do ZUS o kontrolę w TVP

TVP zatrudniała w 2019 roku na etatach 2285 osób (fot. Piotr Molecki/East News)

Związkowa Alternatywa zwróciła się z wnioskiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o kontrolę w TVP. Zdaniem organizacji nadawca publiczny "nielegalnie omija umowy etatowe" ze swoimi współpracownikami.

W piśmie Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa podkreśla, że wielu pracowników telewizji publicznej "zawierających kontrakty cywilnoprawne pracuje w trybie, który spełnia wszelkie znamiona etatu". Zdaniem organizacji takie zatrudnienia są sprzeczne z art. 22 Kodeksu pracy. Mówi on o powstaniu stosunku pracy, jak wykonywanie określonych poleceń służbowych w określonym miejscu i czasie, bez względu na rodzaj podpisanej umowy.

"Mimo to zarząd Telewizji Polskiej od lat utrzymuje, a wręcz rozwija umowy cywilnoprawne. Oznacza to, że nie tylko łamane są przepisy prawa pracy, ale też firma optymalizuje koszty, unikając opłacania części obowiązkowych składek, które są odprowadzane przy umowach etatowych" - czytamy w piśmie Szumlewicza do ZUS. 

 

Zapytaliśmy biuro prasowe TVP o komentarz do pisma związkowców. "Wszystkie umowy zawierane przez TVP są oskładkowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Spółka nie unika również odprowadzania jakichkolwiek należnych składek" - przekazało Centrum Informacji TVP. Telewizja publiczna dodała, że spółka ma do czynienia z "pracą twórczą, autorską, a jej charakter jest unikatowy i specyficzny oraz trudny do zrozumienia przez osoby niezwiązane z rynkiem telewizyjnym". TVP zapewnia, że jest poddawana "częstym i licznym kontrolom". "Ostatnią kontrolę TVP w zakresie zlecania produkcji podmiotom zewnętrznym w latach 2015-2020 przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli w 2020 roku" - podsumowano.

Pod koniec marca Związkowa Alternatywa złożyła wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę warunków pracy w największych telewizjach. Organizacja argumentowała, że "media od lat są w Polsce w awangardzie łamania praw pracowniczych, w tym szczególnie omijania wymogu zatrudnienia na umowy etatowe". 

Jak wynika z ostatniego sprawozdania finansowego TVP za 2019 rok, na etatach w centrali TVP oraz ośrodkach regionalnych zatrudnionych było 2285 osób. W dokumencie nie zostali ujęci współpracownicy i osoby z działalnością gospodarczą.

(PTD, 18.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.