Dział: PRASA

Dodano: Marzec 25, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związkowa Alternatywa chce kontroli warunków pracy w największych telewizjach

Związkowa Alternatywa zapowiada, że w najbliższych tygodniach będzie starała się założyć organizacje związkowe w największych polskich telewizjach (fot. Piotr Molecki/East News)

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa złoży wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę warunków pracy w największych telewizjach.

"Krytycznie oceniamy politykę zatrudnienia w największych polskich mediach, w tym w Telewizji Polskiej, Polsacie i TVN. Niestety media od lat są w Polsce w awangardzie łamania praw pracowniczych, w tym szczególnie omijania wymogu zatrudnienia na umowy etatowe" - stwierdza w oświadczeniu Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy. Zwrócił uwagę, że dominującą formą zatrudnienia w największych mediach są umowy B2B, które są "zawierane nawet wtedy, gdy w sposób oczywisty są spełnione wszystkie kryteria pracy etatowej".

Krytycznie ocenia omijanie art. 22 Kodeksu pracy przez duże koncerny telewizyjne. "Na tym obszarze szczególnie media publiczne powinny stanowić przykład wzorcowego przestrzegania prawa pracy. Tymczasem z naszych informacji wynika, że w Telewizji Polskiej na masową skalę ma miejsce omijanie umów etatowych i podpisywanie kontraktów B2B" - napisał Szumlewicz. Poinformował, że w ramach informacji publicznej wysłano zapytanie do ministra kultury odnośnie do skali niestandardowego zatrudnienia w mediach publicznych.

Związkowcy podają, że "również w TVN na masową skalę ma miejsce niestandardowe zatrudnienie, również wtedy, gdy są spełnione wszystkie kodeksowe wymogi pracy etatowej".

Związkowa Alternatywa zapowiada, że w najbliższych tygodniach będzie starała się założyć organizacje związkowe w największych polskich telewizjach. Planuje też wykupienie billboardu niedaleko siedziby TVP, który "będzie dotyczył tak omijania praw pracowniczych w mediach publicznych, jak i ich skrajnie nieobiektywnego przekazu".

"W najbliższych tygodniach zgłosimy też wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy, aby została przeprowadzona całościowa kontrola warunków pracy we wszystkich największych stacjach telewizyjnych działających w Polsce, a odnośnie do sytuacji w TVP będziemy domagać się interwencji od nadzorującego media publiczne, Piotra Glińskiego" - kończy oświadczenie Szumlewicz.

(KOZ, 25.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.