Temat: Grand Press Photo

Dział: PRASA

Dodano: Maj 14, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Adam Lach: żyjemy w czasach, kiedy potrzebujemy reakcji

Adam Lach opowiadał, że zwycięskiej fotografii nie planował wysyłać w kategorii zdjęć pojedynczych (fot. Simona Supino/Press)

- Ta sytuacja na zdjęciu trochę obrazuje symbolicznie to, co się dzieje wokół - mówił Adam Lach, zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2021.

Zdjęcie Roku, wykonane 28 listopada 2020 roku w Warszawie, przedstawia mężczyznę, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Adam Lach podczas gali Grand Press Photo opowiadał, że zwycięskiej fotografii nie planował wysyłać w kategorii zdjęć pojedynczych. - Są tam sami faceci, a dla mnie osobiście był to w szczególności rok kobiet - przyznał.

- Mam wrażenie, że żyjemy w czasach, kiedy potrzebujemy reakcji, bo nie ma miejsca na obojętność. Potrzebujemy w szczególności rzetelności dziennikarzy, mediów, a nie wysterowanego przekazu - mówił w trakcie gali Adam Lach.

Autor Zdjęcia Roku dziękował również za "tytaniczną robotę wszystkich dziennikarek i dziennikarzy, fotografek i fotografów, artystek i artystów wizualnych, którzy reagują na rzeczywistość w wielkich miastach i w mniejszych miejscowościach". - Opowiadają historię i zadają pytania, a mam wrażenie, że to właśnie pytania doprowadzają nas do dialogu. Jako społeczeństwo w głównej mierze dialogu potrzebujemy - przekonywał.

- Przeszliśmy przez ten rok bardzo burzliwie, niepewnie - ekonomicznie i politycznie. Byliśmy wszyscy pozamykani, ta sytuacja na zdjęciu trochę obrazuje symbolicznie to, co się dzieje - mówił o Zdjęciu Roku Adam Lach. - Człowiek przypadkiem znalazł się pomiędzy demonstrującymi a kordonem policji, u góry też mamy ludzi stojących na moście - opisywał fotografię. Ale podkreślił, że nie lubi tego robić. - Niech  rezonuje. Lubię, gdy powstają pytania, które doprowadzają nas do dialogu - powtórzył.

Adam Lach dziękował również relacjonującym protesty społeczne fotografom, którzy ryzykowali swoje zdrowie. - Często chodzili na demonstracje, które liczyły trzy, cztery osoby, bo wiedzieli, że muszą tam być, że dzieje się coś ważnego - mówił.

Zdjęcie Adama Lacha zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.

W kategorii Photo Book Of The Year 2020 wyróżnienie zdobyły "Rewizje" Dyby i Adama Lachów. Jest to publikacja zamykająca ponadtrzyipółletnią podróż duetu dokumentalistów przez Polskę. - Dziękujemy wszystkim wam, którzy odbieracie naszą książkę z taką ciekawością, z jaką my ruszyliśmy w Polskę - mówiła Dyba Lach.

Press

"Rewizje" Dyby i Adama Lachów zdobyły wyróżnienie w Photo Book Of The Year 2020 (screen YouTube.com/Onet News)

(KOZ, 14.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.