Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 05, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK wszczął postępowania antymonopolowe przeciwko Polsatowi i Discovery

Według prezesa UOKiK działania Polsatu i Discovery "mogą stanowić niedozwolone wykorzystywanie pozycji spółek na rynku dystrybucji programów telewizyjnych" (fot. materiały prasowe)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął dwa postępowania antymonopolowe przeciwko Telewizji Polsat i spółkom z grupy Discovery. Zastrzeżenia budzi m.in. sposób sprzedaży kanałów w pakietach.

Urząd poinformował, że otrzymywał w ostatnim czasie "wiele skarg od operatorów, stowarzyszeń branżowych oraz konsumentów, dotyczących ograniczania swobody kształtowania oferty programowej czy wyboru programów telewizyjnych".

UOKiK podał, że wszczęcie postępowania poprzedziło postępowanie wyjaśniające, w ramach którego, ustalając, jak funkcjonuje rynek, Urząd zbierał informacje od przedstawicieli branży, ale też innych regulatorów.

Z informacji Urzędu wynika, że operatorzy mają możliwość zakupu kanałów w pakiecie - 28 od Telewizji Polsat i co najmniej 6 w przypadku spółek z grupy Discovery, do której należy TVN. Mogą również kupować pojedyncze kanały, jednak - jak wskazuje UOKiK - jest to dla nich absolutnie nieopłacalne.

 

Urząd podaje, że przykładowo zakup tylko dwóch kanałów od Telewizji Polsat może być droższy od całego pakietu kanałów, w którym są również te dwa kanały. Z kolei w przypadku grupy Discovery, nabycie trzech kanałów telewizyjnych może być droższe od zakupu któregokolwiek z pakietów oferowanych przez grupę Discovery. Dodatkowo, umowy zakupu pakietów przewidują, że operatorzy płatnej telewizji muszą umieszczać pewną część kanałów w podstawowych, czyli najbardziej powszechnych pakietach, które sami oferują swoim klientom.

"Działania Telewizji Polsat i spółek z grupy kapitałowej Discovery mogą stanowić niedozwolone wykorzystywanie pozycji spółek na rynku dystrybucji programów telewizyjnych" - stwierdził prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie prasowym.

Za nadużywanie pozycji dominującej przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

(KOZ, 05.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.