Dział: PRASA

Dodano: Maj 04, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jurorzy Photo Book of the Year 2020

Zwycięzcę Photo Book of the Year 2020 poznamy 13 maja podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu GPP 2021

Maga Ćwieluch, Katarzyna Sagatowska, Mateusz Sarełło i Paweł Rubkiewicz są tegorocznymi jurorami kategorii Photo Book w XVII edycji konkursu Grand Press Photo. Spośród 10 zgłoszonych książek fotograficznych wybiorą Photo Book of the Year 2020.

W ramach GPP organizowany jest konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2020 roku. Zwycięzca otrzyma tytuł Photo Book of the Year 2020. W tym roku do konkursu zgłoszono 10 książek. W związku z ograniczeniami związanymi z COVID-19 jurorzy zapoznają się z nimi indywidualnie, a podczas obrad w formie wideokonferencji wytypują tegorocznego laureata tytułu Photo Book of the Year.

W czteroosobowym jury kategorii Photo Book konkursu Grand Press Photo 2021 znaleźli się:

Maga Ćwieluch
Fotografka, kuratorka, projektantka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), gdzie obecnie realizuje studia doktoranckie. Była związana z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Pomysłodawczyni konkursu na projekt książki fotograficznej organizowanego przez Czytelnię Sztuki. W latach 2013–2017 współkuratorka projektu Fotografia Kolekcjonerska obejmującego wystawy i aukcje polskiej fotografii. Autorka książki "Elegant" (Czytelnia Sztuki, 2015) oraz współautorka publikacji "Balcerek" (Czytelnia Sztuki/Muzeum w Gliwicach, 2012).

Katarzyna Sagatowska
Kuratorka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych, propagatorka kolekcjonowania fotografii, fotografka. Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Współautorka cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego (www.pawelpierscinski.pl). Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej (obecnie realizuje studia doktoranckie na tej uczelni) oraz Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. W latach 2010–2017 kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Prowadzi wykłady na temat marketingu dla artystów, fotografii współczesnej, kolekcjonowania oraz rynku fotografii. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Mateusz Sarełło
Fotograf, autor i edytor książek fotograficznych. Rezydent Cité des Arts w Paryżu w ramach City of Paris Grant. Jego książka „Swell” znalazła się w finale Pictures of the Year International i zdobyła wyróżnienie w konkursie Best Photography Book from Central and Eastern Europe. Autor nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, m.in.: Prix Photo La Quatrieme Image, Center Santa Fe Awards, Lucie Foundation Scholarship, Celeste Prize, FotoVisura Grant, Photolucida Critical Mass, Lens Culture Exposure Awards. Wcześniej związany z Instytutem Kultury Wizualnej w Warszawie. Kurator Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Paweł Rubkiewicz
Współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej, miłośnik fotografii amerykańskiej. Absolwent Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002–2005 studiował na Europejskiej Akademii Fotografii. Wówczas po raz pierwszy narodził się pomysł stworzenia księgarni poświęconej sztuce i kulturze. W ramach prowadzenia księgarni współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także łódzkimi Fotofestiwalem i Festiwalem Łódź Design. Współorganizator konkursu Fotograficzna Publikacja Roku.

Zwycięzcę Photo Book of the Year 2020 poznamy 13 maja podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu GPP 2021.

Partnerami GPP 2021 są:

  • Partner kategorii Ludzie: Miasto Gdańsk
  • Partner kategorii Życie codzienne: Provident Polska
  • Partner kategorii Środowisko: Spółka Biurowa Skanska w regionie CEE
  • Partner kategorii Wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
  • Partner kategorii Projekt dokumentalny: Canon
  • Partnerzy: ColorOffOn, Cocosound, F25
  • Główny patron medialny i partner Nagrody Internautów: Onet.pl
  • Patroni medialni: Digital Camera, Fotopolis

(CP, 04.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.