Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 30, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wiceprezes Orlenu: czujemy się właścicielami Polska Press

Zdaniem wiceprezesa Orlenu decyzja sądu ws. przejęcia Polska Press jest "bezprzedmiotowa" (screen: YouTube/Telewizja Republika)

Wiceprezes Orlenu Jan Szewczak na konferencji poświęconej wynikom finansowym koncernu naftowego powiedział, że orzeczenie sądu wstrzymujące przejęcie Polska Press jest "bezprzedmiotowe". Unikał jasnej odpowiedzi na pytanie, jakie inwestycje w Polska Press Grupie planuje Orlen.

Podczas prezentacji wyników Orlenu za pierwszy kwartał tego roku Szewczak powiedział, że koncern "dysponuje opiniami prawnymi i raportami renomowanych kancelarii firm doradczych, które jednoznacznie przesądzają, że transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona prawidłowo i zgodnie z prawem", po uzyskaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). 

- Postanowienie sądu, dotyczące wstrzymania decyzji prezesa UOKiK, który bardzo precyzyjnie przeanalizował wszystkie dokumenty, jest w naszej ocenie bezprzedmiotowe i nie wpływa na działania PKN Orlen. Tym bardziej na skuteczność nabycia Polska Press - mówił Szewczak, który jest również członkiem zarządu Orlenu ds. finansowych.

Dodał, że w ocenie Orlenu i jego prawników orzeczenie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) z 8 kwietnia nie ogranicza PKN Orlen w wykonywaniu praw właścicielskich wobec Polska Press. Chodzi o uwzględnienie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia odwołania od zgody na koncentrację koncernu prasowego i paliwowego giganta. W uzasadnieniu podano, że na obecnym etapie postępowania "nie można przesądzić, czy dokonanie koncentracji nie spowoduje, że konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku". SOKiK podkreślił, że decyzja o wstrzymaniu przejęcia Polska Press przez Orlen jest niezaskarżalna.

Nie zważając na decyzję sądu, 14 kwietnia nowym prezesem Polska Press został Marcin Dec (jednocześnie pozostaje szefem domu mediowego Sigma Bis, założonego przez Orlen i PZU). Z kolei 1 kwietnia do zarządu koncernu prasowego weszła Dorota Kania, dotychczasowa redaktorka naczelna Telewizji Republika. W środę 28 kwietnia z zarządu Polska Press zrezygnowali Dariusz Świąder (wiceprezes) i Magdalena Chudzikiewicz (członkini zarządu). Już 2 marca taką samą decyzję podjęła Dorota Stanek, dotychczasowa prezeska zarządu Polska Press. Te wszystkie zmiany wymagają wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), które musi potwierdzić sąd rejestrowy. Tymczasem w KRS nadal niewykreślony jest dotychczasowy zarząd z Dorotą Stanek jako prezeską.

Na zadane wczoraj przez "Press" pytanie o inwestycje Orlenu w Polska Press Szewczak odpowiedział wymijająco i bez konkretów. - Jeśli chodzi o rozwój, mamy swoje koncepcje, myślimy o tym. Pracujemy nad włączeniem Polska Press do całej naszej strategii rozwojowej, marketingowej i komunikacyjnej. Uzbrajamy się w cierpliwość, ale czujemy się właścicielem i będziemy dobrze zarządzać - powiedział wiceprezes Orlenu. 

(PTD, 30.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.