Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dorota was urządzi w Polska Press

Dorota Kania od 1 kwietnia jest członkinią zarządu Polska Press (screen: YouTube/Dorota Kania)

Dorota Kania jako członkini zarządu Polska Press odpowiedzialna za pion redakcji zaczęła od powołania dyrektorki ds. redakcji Anny Zapert oraz zmiany na stanowisku p.o. redaktora naczelnego "Kuriera Lubelskiego". Kania wraz z nowo powołanym prezesem Marcinem Decem kontynuuje objazd oddziałów spółki.

Od 1 maja p.o. redaktorem naczelnym "Kuriera Lubelskiego" będzie Wojciech Pokora. Dotychczas zajmujący to stanowisko Wojciech Harpula wraca do krakowskiego oddziału spółki i będzie kontynuował pracę jako dyrektor online.

Harpula od grudnia 2020 roku zastępował Sylwię Szewc-Koryszko, która przebywa na zwolnieniu. Pokora również będzie pełnił funkcję tymczasowo, do jej powrotu.

- Dostaliśmy suchą informację, newsletter służbowy, bez żadnej zapowiedzi. W zeszłym tygodniu Dorota Kania z nowego zarządu Polska Press była w Lublinie i Harpula dowiedział się, że nie będzie już pełnił obowiązków. Była kontrkandydatura z zespołu, ale nie została zaakceptowana - opowiada "Press" jeden z naczelnych.

Pokora do "Kuriera Lubelskiego" przechodzi z Polskiego Radia Lublin, gdzie był reporterem i publicystą, a od 2016 roku kierownikiem redakcji internetu. W przeszłości był fotoreporterem "Gazety Polskiej", a także współzałożycielem i redaktorem naczelnym Internetowej Telewizji Lublin. Współpracował m.in. z "Rzeczpospolitą", Radiem Plus i Radiem Wnet. Jest przewodniczącym Komisji Interwencyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prezesem oddziału lubelskiego SDP. Pełni też funkcję wiceprezesa Klubu Sportowego Wisła Puławy.

Prawicowy dziennikarz z SDP

Zdaniem Sebastiana Białacha, korespondenta Onetu w Lublinie, nominacja Pokory nie była niespodzianką. – Wojciech Pokora ma opinię prawicowego dziennikarza w środowisku. Zresztą przez wiele lat był związany z Radiem Lublin, więc nie dziwi mnie, że to właśnie on będzie teraz kierować "Kurierem" – mówi Białach.

Powołanie Pokory na stanowisko pełniącego obowiązki naczelnego w "Kurierze" nie zaskoczyła także Pawła Buczkowskiego, zastępcy redaktora naczelnego "Dziennika Wschodniego". - Funkcję dostaje osoba związana z SDP, bo Pokora jest szefem SDP w Lublinie, i pracująca w Radiu Lublin. Dobrze, że Pokora jest stąd, bo do tej pory osoba pełniąca obowiązki redaktora naczelnego w "Kurierze Lubelskim" łączyła funkcje w krakowskim oddziale Polska Press i też tam przebywała na stałe. A to nie jest naturalne dla prowadzenia gazet lokalnych - mówi Buczkowski.

Press

Anna Zapert (po lewej) z Dorotą Kanią (screen: Telewizjarepublika.pl)

Tymczasem już od 19 kwietnia Anna Zapert jest dyrektorką ds. redakcji w Polska Press. To nowo utworzone stanowisko w strukturach firmy. Podlegając Kani, będzie odpowiadać za kierowanie i organizację pracy zespołów redakcyjnych mediów Polska Press: papierowych wydań dzienników i tygodników oraz powiązanych z nimi serwisów internetowych. Do jej kompetencji należeć będzie nadzór nad rozwojem merytorycznym mediów oraz koordynacja wspólnych działań redakcyjnych w ramach PPG.

W zakresie zarządzania treścią i rozwojem redakcji pod kątem online Anna Zapert będzie współpracować z Tomaszem Krawczykiem, dyrektorem ds. rozwoju, który odpowiada m.in. za rozwój produktów online.

Naczelni tytułów Polska Press, z którymi rozmawialiśmy, byli zaskoczeni nominacją. - Została nam w poniedziałek zaprezentowana jako zastępczyni pani Kani. Ale czym się ma zajmować? Nic nie było powiedziane. Po prostu "przedstawiam moją zastępczynię". Nic nie wiemy, czekamy – mówi "Press" jeden z nich.

Zapert w przeszłości współpracowała z Kanią. Była wydawczynią i zastępczynią redaktora naczelnego w Telewizji Republika (do niedawna stacją kierowała Kania). W 2018 roku, jako wydawczyni programu "Koniec systemu", razem z Kanią i Robertem Krauzem (operator) otrzymała Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaż "Prawdziwa historia człowieka od reprywatyzacji – Marka Mossakowskiego". Była też drugą reżyserką filmów dokumentalnych "Ryngraf" i "Baśka" (reżyserką i autorką scenariusza była Kania, a producentem i autorem zdjęć Krauz).

Zapert pracowała też w Polskim Radiu, Radiu dla Ciebie i Radiu Pin, jako autorka, prowadząca i producentka. Była główną specjalistką ds. komunikacji społecznej kancelarii premiera Jerzego Buzka.

Towarzyskie spotkania w oddziałach

Dorota Kania w ubiegłym tygodniu rozpoczęła zapowiadany objazd oddziałów spółki. Na początku odwiedziła redakcje w Krakowie (tam nie doszło do zmian) i Lublinie. W piątek wraz z niedawno powołanym prezesem spółki Marcinem Decem spotkała się z prezesami oddziałów i redaktorami naczelnymi tytułów w Katowicach, Wrocławiu i Opolu.

- Te wizyty bardziej polegają na pokazaniu, jak wygląda redakcja, jakie dodatki wydaje, ale nic nie wnoszą. Wspólne spotkania prezesa, naczelnego i pani Kani - zaznacza jeden z naczelnych. Inny nazywa spotkania "zapoznawczo-towarzyskimi". Biorą w nich udział tylko prezesi oddziałów i redaktorzy naczelni dzienników (członkowie redakcji z powodu pandemii pracują zdalnie).

(JSX, BAE, 23.04.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

Apple Podcast po nowemu
Jerzy Zięba straszy redakcje
Pogranicze wszystkiego. Podróże po Wołyniu
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.