Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

REM: nazwanie PiS "zorganizowaną grupą przestępczą" to dopuszczalna forma krytyki

Nazwanie PiS "zorganizowaną grupę przestępczą" nie narusza Karty Etycznej Mediów (fot. Piotr Molecki/East News)

Rada Etyki Mediów stwierdziła, że Piotr Maślak, który prowadząc program w Tok FM nazwał PiS "zorganizowaną grupą przestępczą", nie przekroczył granic dopuszczalnej krytyki.

REM zajęła się wypowiedzią Piotra Maślaka z 1 lutego, jaka padła na antenie radia Tok FM, na wniosek kilku słuchaczy. Zdaniem Rady jego wypowiedź o PiS jako "zorganizowanej grupie przestępczej" nie narusza zasad wyznaczonych w Karcie Etycznej Mediów i nie przekracza dopuszczalnych granic wypowiedzi publicystycznej.

"Oczywiście, użycie tego pojęcia w odniesieniu do partii politycznej może wydawać się nadużyciem - jednak czyż działalność niektórych partii politycznych nie spełnia co najmniej części, jeśli nie wszystkich elementów definicji?" - pyta retorycznie członek REM Wojciech Dorosz.

REM przypomina, że sformułowanie "zorganizowana grupa przestępcza" w odniesieniu do PiS padło już w polskiej debacie publicznej. Użył go m.in. prof. Wojciech Sadurski za co został pozwany, ale sąd orzekł, że cytowane sformułowanie mieści się w ramach dopuszczalnej krytyki władzy ze strony obywateli.

(BAE, 23.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.