Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

REM: Materiał w "Wiadomościach" złamał zasady Karty Etycznej Mediów

W materiale "Wiadomości" TVP Maciej Sawicki uderza w szefa PFR, przekonując, że to za jego kadencji wyłudzono 200 tys. zł (screen Wiadomosci.tvp.pl)

Według Rady Etyki Mediów materiał "Wiadomości" TVP, który uderzał w szefa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa, złamał zasady Karty Etycznej Mediów. 

Chodzi o materiał "Wiadomości" TVP "Oszuści wyłudzili pieniądze z tarczy" autorstwa Macieja Sawickiego z 30 marca 2021 roku. Opowiedziano w nim o rozbiciu dwóch gangów sutenerów, które wyłudziły 200 tys. zł z tzw. tarczy antykryzysowej. Po jego emisji Rada Etyki Mediów otrzymała kilka skarg. Nawet politycy Zjednoczonej Prawicy skrytykowali materiał Sawickiego.

Premier Mateusz Morawiecki na Twitterze użył wobec niego określeń "oczerniający", "nieuczciwy i pełen absurdalnych insynuacji", choć nie podał, gdzie ten "atak na Polski Fundusz Rozwoju" został nadany. Z kolei wicepremier Jarosław Gowin, także na Twitterze, stwierdził: "Atak Wiadomości na Pawła Borysa to pseudodziennikarstwo", a Paweł Borys, szef PFR, nazwał materiał "personalnym paszkwilem", "przykrym i żenującym".

"To, że akurat materiał »Oszuści wyłudzili pieniądze z tarczy« Macieja Sawickiego wzbudził negatywne reakcje premiera, wicepremiera i przedstawicieli opinii publicznej REM upatruje w fakcie, że dotyczył on nie polityków i polityki opozycji, a przeciwnie – postaci i zachowań koalicji rządzącej. Od 2016 r. w »Wiadomościach« tego nie było" - napisał w opinii członek REM Andrzej Krajewski.

REM podkreśla, że jeśli informacja o tym, że wypowiedź Macieja Wyrwicha, jednego z komentujących w materiale, dotyczyła innej sprawy i została nagrana trzy dni wcześniej, to autor materiału złamał zasady prawdy, obiektywizmu, oddzielania informacji od komentarza i uczciwości.

Zdaniem REM do najbardziej znanych i najdalej odbiegających od wszelkich standardów dziennikarstwa materiałów Macieja Sawickiego należy jego przedwyborcza laurka dla prezydenta Andrzej Dudy, pokazywana z towarzyszeniem pompatycznej muzyki, którą zaczął od słów: "Duma. Godność. Szacunek. Historia i tradycja. Odpowiedzialność. Wiarygodność. Dotrzymywanie słowa" ("Wiadomości" z 24 czerwca 2020 roku).

(BAE, 20.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.