Dział: PRASA

Dodano: Marzec 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jakub Żulczyk oskarżony o publiczne znieważenie prezydenta

Jakub Żulczyk o akcie oskarżenia miał dowiedzieć się z serwisu Wpolityce.pl (fot. Piotr Molecki/East News)

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ skierowała akt oskarżenia przeciwko pisarzowi Jakubowi Żulczykowi za publiczne znieważenie głowy państwa - podał serwis Wpolityce.pl. Autor "Ślepnąc od świateł" nazwał prezydenta Andrzeja Dudę "debilem".

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Jakubowi Żulczykowi z artykułu 135 Kodeksu karnego, czyli znieważenia głowy państwa. "Jestem, podejrzewam, pierwszym od bardzo dawna pisarzem w tym kraju, który stanie przed sądem za to, co napisał" – skwitował Żulczyk na Facebooku.

Sprawa dotyczy wpisu Jakuba Żulczyka w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do reakcji Andrzeja Dudy na wygraną Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. "Gratulacje dla @JoeBiden za udaną kampanię prezydencką. W oczekiwaniu na nominację przez Kolegium Elektorskie, Polska jest zdeterminowana by utrzymać wysoki poziom i jakość relacji Polska - USA" – napisał 7 lipca na Twitterze prezydent Andrzej Duda. 

Pisarz skomentował wypowiedź prezydenta na swoim profilu na Facebooku, pisząc, że nie słyszał, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak „nominacja przez Kolegium Elektorskie”, więc Biden nie musi na nic czekać, bo już wygrał wybory. "Prezydenta-elekta w USA obwieszczają agencje prasowe, nie ma żadnego federalnego, centralnego ciała ani urzędu, w którego gestii leży owo obwieszczenie. Wszystko co następuje od dzisiaj - doliczenie reszty głosów, głosowania elektorskie - to czysta formalność. Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem" - napisał 7 lipca Żulczyk.

"Nie zamierzam zachowywać się jak warszawska prokuratura i ustosunkowywać się teraz do tego, czy zarzuty są słuszne, czy nie. To sprawa między mną a moim adwokatem. O tym, czy przyznaję się do winy, czy nie, dowie się najpierw sąd, a dopiero potem media, i te zwykłe, i te społecznościowe" – komentuje teraz pisarz. 

Żulczyk o akcie oskarżenia miał dowiedzieć się z serwisu Wpolityce.pl, który wybija w tytule, że pisarzowi grożą nawet 3 lata więzienia.

(BAE, 23.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.