Dział: PRASA

Dodano: Marzec 10, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Harłukowicz, Schwertner i Stankiewicz finalistami Nagrody im. Dariusza Fikusa

W 2020 roku nagrodę zdobyła Magdalena Gałczyńska z Onetu (screen YouTube.com/Press Club Polska)

Jacek Harłukowicz z "Gazety Wyborczej" oraz Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz z Onet.pl to finaliści Nagrody im. Dariusza Fikusa 2021. Laureat zostanie ogłoszony podczas gali, której terminu jeszcze nie ustalono.

Kapituła spośród stu zgłoszonych publikacji wyłoniła trzy teksty: "Międzynarodówka z polskimi fanami Adolfa Hitlera" Jacka Harłukowicza opublikowany w "Gazecie Wyborczej", "Miłość w czasach zarazy" Janusza Schwertnera opublikowany w Onet.pl oraz "Koronawirusowi szulerzy z rządu. W starciu z zarazą polskie państwo skapitulowało" Andrzeja Stankiewicza opublikowany również w Onet.pl.

Ogłoszenie nazwiska laureata i wręczenie nagrody odbędzie się podczas gali w Warszawie. Data uroczystości ma zostać ustalona po zniesieniu ograniczeń epidemicznych.

Laureatkami Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa zostały Daria Czulcowa i Kaciaryna Andrejewa z telewizji Biełsat "za niezłomne wykonywanie zawodu dziennikarza w warunkach wymagających ogromnej osobistej odwagi". Nagroda ma być znakiem solidarności z białoruskimi dziennikarzami, represjonowanymi przez władze. Czulcowa i Andrejewa zostały skazane na dwa lata kolonii karnej za organizację i przygotowywanie "działań rażąco naruszających porządek publiczny".

Nagroda im. Dariusza Fikusa przyznawana jest za tekstowy materiał dziennikarski opublikowany w prasie lub internecie w poprzednim roku. Jej wysokość to 10 tys. zł. W ubiegłym roku zdobyła ją Magdalena Gałczyńska z Onetu za cykl tekstów śledczych "Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości".

W kapitule tegorocznej edycji nagrody zasiadają: Leszek Będkowski ("Polityka"), Robert Feluś ("Wprost"), Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa), Krzysztof Jedlak ("Dziennik Gazeta Prawna"), Piotr Mieśnik (Wp.pl), Wojciech Rogacin ("Polska The Times"), Jadwiga Sztabińska (Press Club Polska), Bartosz Węglarczyk (Onet.pl), Rafał Zakrzewski ("Gazeta Wyborcza") i Marcin Żyła ("Tygodnik Powszechny").

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 10.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.