Dział: PRASA

Dodano: Marzec 09, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Policjanci agresywni wobec dziennikarzy w czasie Strajku Kobiet

W Warszawie protest zorganizowano na rondzie Czterdziestolatka (fot. Piotr Drabik)

Podczas poniedziałkowych protestów Strajku w Warszawie i Wrocławiu doszło do ataków policjantów na dziennikarzy. 

Warszawski protest miał się rozpocząć o godz. 16 na rondzie Dmowskiego, jednak po południu organizatorki poinformowały na kanale Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Telegramie, że rondo jest odcięte przez barierki i radiowozy, a w podziemiach roi się od funkcjonariuszy. "Skoro oni z nami pogrywają, my z nimi też. Widzimy się o 16, ale lokalizacja będzie podana tutaj oraz na wydarzeniu chwilę przed. Powodzenia i trzymajcie się, widzimy się!" – napisały aktywistki. Ostatecznie protest odbył się na rondzie Czterdziestolatka.

– Policjanci przez chwilę wypychali reporterów podczas interwencji, dawali komunikat, żeby opuścić teren. Mikołaja Kiembłowskiego, fotoreportera, popchnięto tak mocno, że upadł – relacjonuje Maciej Piasecki, reporter OKO.press.

- Zaczęli mnie dość mocno popychać i się wydzierać, wreszcie rzucili na ziemię. Standardowe przepychanki, napierali na tłum i sporą grupkę prasy, wciskając na samochód z nagłośnieniem. Ludzie krzyczeli, że nie mogą oddychać - opowiada Kiembłowski.

Z kolei dziennikarki Kariny Krystosiak z "Tygodnika Przegląd" policjanci nie wpuścili na wiadukt nad rondem, twierdząc, że szukają tam bomby.

We Wrocławiu policja także blokowała radiowozami trasę przemarszu demonstrantów, a potem zaatakowała ich gazem łzawiącym. Jak wrocławska "Gazeta Wyborcza", poszkodowanych zostało najprawdopodobniej kilka osób, w tym Tomasz Pietrzyk, fotoreporter dziennika, i jedna z dziennikarek tego tytułu. 

Wrocławska policja zatrzymała reportera Strajku Kobiet Tomasza Franckiewicza, gdy próbował przejść przez kordon uformowany w poprzek jezdni. "Rzucili go na ulicę, użyli gazu, w pięciu się na nim położyli i dusili" - opowiadał "Wyborczej" jeden ze świadków zdarzenia.

(BAE, AMS, 09.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.