Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 05, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Sami swoi" najchętniej oglądanym filmem 15-lecia

Wśród najlepszych polskich filmów znaleźli się "Sami swoi" (fot. screen YouTube/TVP VOD)

"Sami swoi", "Jak rozpętałem II wojnę światową" i "Kogel-mogel" - to najchętniej oglądane polskie filmy w telewizji w latach 2004-2019. Z kolei najlepsze rodzime filmy wszech czasów to według Polaków m.in. "Dzień świra", "Zimna wojna" i "Bogowie" - wynika z badania Filmoteki Narodowej i naukowców z SWPS.

Raport "Polacy o polskich filmach" sprawdził wiedzę na temat kinematografii, sposoby kontaktu z filmem, jego oceny i odbiór. W opracowaniu zawarto również dane na temat oglądalności polskich filmów w telewizji. W latach 2004-2019, które objęto badaniem, najchętniej wybieraną rodzimą produkcją byli "Sami swoi" - przez 15 lat film zebrał 63,7 mln widzów. Na dalszych miejscach znalazły się komedie: "Jak rozpętałem II wojnę światową" (47,9 mln) i "Kogel-mogel" (38,9 mln).

Socjologowie wykonali również badania jakościowe, w których przepytali kinomanów z miast i małych miejscowości. Na pytanie o produkcje wszech czasów najczęściej wskazywano filmy: "Dzień świra", "Zimna wojna", "Bogowie", "Seksmisja", "Chłopaki nie płaczą" i "Sami swoi".

Prawie sześciu na 10 ankietowanych (57,5 proc.) uważa, że bywanie co jakiś czas w kinie jest obowiązkiem kulturalnych ludzi. 59 proc. badanych ogląda filmy w sali kinowej (wyłącznie lub raczej) w weekendy i dni wolne od pracy.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PTD, 05.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.