Dział: PRASA

Dodano: Marzec 05, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd zabezpieczył majątek Marquarda

Od września 2018 roku prezesem Marquard Media Polska jest Daniel Bijan Khezri (fot. materiały prasowe)

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy 5 lutego zabezpieczył majątek Marquard Media Polska poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego, Aleksandry Strynkiewicz-Kondrackiej.

Strynkiewicz-Kondracka ma licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Pod koniec listopada 2019 roku Marquard złożył wniosek o postępowanie sanacyjne, by uchronić się przed "trwałą niewypłacalnością prowadzącą do upadłości". Stronami postępowania byli licencjodawcy zamkniętych tytułów prasowych i inni partnerzy biznesowi. Częścią planu restrukturyzacyjnego były propozycje układowe, przewidujące redukcję zobowiązań spółki o ponad 19 mln zł. Spółka w sprawozdaniu podała, że ma zapewnione finansowanie na wykonanie układu dzięki wsparciu jedynego udziałowca, szwajcarskiej spółki Marquard Media Group AG (zobowiązanie do udzielenia pożyczki w wysokości 500 tys. euro).

W listopadzie ub. r. sąd umorzył postępowanie sanacyjne spółki. Jak mówił wtedy "Press" radca prawny Aleksander Skibicki, taka decyzja mogła oznaczać, że sąd nie widział szansy na ugodową spłatę długów i uzdrowienie przedsiębiorstwa. Sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie nigdy nie odpowiedziała na naszą prośbę o uzasadnienie postanowienia.

W listopadzie 2019 roku Marquard ogłosił, że wycofuje się z rynku prasy drukowanej, zamykając magazyny "CKM", "Cosmopolitan", "Esquire", "Harper’s Bazaar", "Joy" i "Playboy". Wydawnictwo działa na rynku cyfrowym, prowadzi serwisy Kozaczek.pl, Papilot.pl, Zeberka.pl, Ckm.pl, Supermamy.pl i Autostuff.pl.

Jak wynika z danych Mediapanelu, Kozaczek.pl w grudniu 2020 roku miał 1,39 mln użytkowników, a Ckm.pl - 133,5 tys. Z informacji na stronie Kozaczek.pl wynika, że w redakcji pracuje redaktorka naczelna i pięcioro redaktorów. Na stronie Supermamy.pl widnieje informacja o redaktorce naczelnej i redaktorce online, a na Zeberka.pl (we wrześniu ub. r. miał 395,7 tys. użytkowników) – o naczelnej i trzech redaktorkach. Żadnych personaliów nie ma na stronach Papilot.pl (autorką sporej części tekstów jest Basia Olender), Autostuff.pl i Ckm.pl (w obu serwisach autorami dużej części tekstów są Konrad Klimkiewicz i Kamil Nowicki).

Wydawnictwo Marquard Media Polska zakończyło 2019 rok stratą wynoszącą 8,33 mln zł (rok wcześniej wydawca miał 665 tys. zysku netto). Przychody ze sprzedaży wyniosły 20,77 mln zł (spadek o 28,66 proc.).

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 05.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.