Dział: REKLAMA

Dodano: Marzec 04, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Badanie SAR: kobiety w branży reklamowej zarabiają mniej od mężczyzn

Pomimo pandemii zarobki w branży wzrosły średnio o 3,7 proc. (fot. Unsplash.com)

Wskaźnik Gender Pay Gap w sektorze komunikacji marketingowej wynosi 19 proc. Oznacza to, że średnio kobiety zarabiają o 19 proc. mniej od kolegów z branży. Średnio wynagrodzenia w sektorze wzrosły o 3,7 proc. w stosunku do wyników opublikowanych w 2019 roku (obecna edycja badania została opóźniona z powodu pandemii).

Coroczne badanie wynagrodzeń w komunikacji marketingowej, prowadzone przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, w 2021 roku objęło łącznie 75 firm i marek. Analiza danych płacowych o 5328 pracownikach potwierdziła liczebną przewagę kobiet w sektorze, a jednocześnie określiła poziom nierówności płac między płciami. Po raz pierwszy na taką skalę zbierane były dane płacowe w podziale na kobiety i mężczyzn w celu uzyskania danych do wskaźników Equal Pay i Gender Pay Gap.

Według wskaźnika Równa Płaca (Equal Pay), oznaczającego średnią płacę zasadniczą kobiet względem średniej dla mężczyzn na tych samych stanowiskach, kobiety zarabiały średnio o 9 proc. mniej niż mężczyźni, zaś na 20 stanowiskach spośród 80 wyróżnionych - więcej lub równo z mężczyznami.

Według wskaźnika Gender Pay Gap, który przedstawia procentową różnicę między średnią płacą zasadniczą wszystkich kobiet a średnią płacą zasadniczą wszystkich mężczyzn, obliczoną dla osób, których dane zebrano w badaniu, średnio kobiety w sektorze zarabiają o 19 proc. mniej niż mężczyźni. Duży wpływ na wskaźnik Gender Pay Gap ma przewaga zatrudnienia mężczyzn na najwyższych stanowiskach menedżerskich (56 proc. do 44 proc.) i na stanowiskach starszych ekspertów (54 proc. do 46 proc.). Natomiast już wyższy i średni poziom menedżerski to przewaga kobiet (od 6 proc. do 21 proc.).

Anna Koszur, managing director Scholz & Friends Warszawa, zauważa, że nie są to wyniki optymistyczne, choć nie odbiegają od średniej w innych gałęziach gospodarki. - Najłatwiej byłoby powiedzieć, że to wyłącznie wina mężczyzn, ale to nieprawda. Kobiety niestety nie wspierają się zawodowo i nie zabiegają o lepszą pozycję w organizacjach. Widzę tu pole do zmian - stwierdza Koszur.

Zgadza się z tym Ewa Góralska, managing director MullenLowe MediaHub. - Niższe płace kobiet i fakt, że rzadziej awansują, to efekt czynników pozamerytorycznych. To spuścizna społeczna, kulturalna, obyczajowa - wylicza Góralska. - Kobiety niestety rzadziej przychodzą po podwyżki i rzadziej uważają, że zasługują na awans. Łatwiej za to zgadzają się na kompromisy i są w stanie zaakceptować gorszą pozycję w organizacji.
Także ona uważa, że jest tu pole do działania dla menedżerów. - Mamy do dyspozycji narzędzia, które są pomocne na przykład w zmianie kultury organizacji na taką, która sprzyja równości. Trzeba zacząć lepiej z nich korzystać - apeluje.

Z badania SKM SAR wynika, że account director zarabia miesięcznie 14 tys. zł (poprzednio - 13,6 tys zł) , account manager – 9 tys (7,9 tys. zł), a account executive – 6 tys. zł (5,8 tys. zł). Z kolei na stanowiskach kreatywnych najwięcej zarabiają: senior copywriter – 11,2 tys. zł (11,1 tys. zł), senior art director – 11,4 tys. zł (bez zmian), art director – 8,2 tys. zł (bez zmian), copywriter – 7,4 tys. zł (7,7 tys. zł).

Zarobki w digitalu to: web developer - 9,6 tys. zł (8,3 tys. zł), motion designer/animator – 7,5 tys. zł (7,3 tys. zł) i performance specialist –  6,6 tys. zł (bez zmian). Płaca media menedżera w domu mediowym to ok. 11 tys. zł (bez zmian), senior media plannera - 8,5 tys. zł (7,5 tys. zł), a media plannera – 6,2 tys. zł (6 tys. zł).

Badanie przeprowadzono w styczniu i lutym 2021 roku wśród zrzeszonych w SAR podmiotów, we współpracy z opracowującą wyniki firmą Willis Towers Watson Polska. Ukazało ono kilka tendencji rynkowych, łącznie z wpływem kryzysu pandemicznego na wynagrodzenia w branży komunikacji marketingowej. Połowa firm, które w roku 2020 dokonały czasowego ograniczenia wynagrodzeń w celu ochrony przez negatywnymi skutkami koronawirusa, już zrekompensowała to pracownikom lub planuje to zrobić jeszcze w tym roku.

Dane z raportu pokazują wzrost wysokości wynagrodzeń pracowników sektora na przeciętnym poziomie 3,7 proc. w odniesieniu do płacy całkowitej, a w przypadku płacy zasadniczej - o 4,4 proc. w porównaniu z wynikami badania z połowy 2019 roku. Wzrost stawek odnotowano dla 61 proc. stanowisk wycenionych rynkowo w obu edycjach badania.

(AMS, 04.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.