Dział: INTERNET

Dodano: Marzec 01, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook wypłaci 650 mln dol. z tytułu pozwu zbiorowego

Każdy z pozywających Facebook może liczyć co najmniej na 345 dol. (fot. Freepik.com)

Sędzia federalny James Donato zatwierdził ugodę dotyczącą naruszenia stanowego prawa o ochronie prywatności przez Facebook. Na jej mocy firma wypłaci łączną kwotę 650 mln dol. prawie 1,6 mln użytkowników serwisu z amerykańskiego stanu Illinois.

Ugoda została zawarta w związku z pozwem zbiorowym. Spór prawny rozpoczął się w 2015 roku, kiedy główny powód, Carlo Licata z Chicago, złożył pozew przeciwko Facebookowi, twierdząc, że firma naruszyła prawo stanu Illinois dotyczące prywatności. W pozwie zarzucono, że firma gromadziła i przechowywała skany twarzy użytkowników bez wcześniejszego powiadomienia lub uzyskania zgody w ramach swojego programu "tag suggestions". Prawo stanu Illinois zabrania gromadzenia jakichkolwiek danych biometrycznych, w tym zdjęć twarzy czy odcisków palców, bez uzyskania wcześniejszej zgody. 

Prawo do uzyskania odszkodowania mają użytkownicy, którzy zapisali "szablony twarzy" w okresie pomiędzy 7 czerwca 2011 a 19 sierpnia 2020 roku. Wnioskodawcy muszą być mieszkańcami Illinois przez co najmniej pół roku.

Dzięki decyzji sądu każdy z pozywających otrzyma co najmniej 345 dol. Jay Edelson, adwokat z Chicago, który złożył pozew zbiorowy, powiedział "Chicago Tribune", że czeki zostaną dostarczone pocztą w ciągu dwóch miesięcy. Facebook akceptuje postanowienie.

(MAC, 01.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.