Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 17, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO interweniuje w sprawie zwolnionej prezenterki z serduszkiem WOŚP

Patrycja Kasperczak pojawiła się na antenie jeszcze 1 lutego (screen Poznan.tvp.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wyjaśnienia w sprawie zwolnienia z pracy w poznańskiej TVP Patrycji Kasperczak. Prezenterka wystąpiła na wizji z serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Patrycja Kasperczak od lutego nie jest już prezenterką pogody w TVP 3 Poznań. W dniu 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 31 stycznia, wystąpiła na wizji z serduszkiem organizacji. Szefowa oddziału Agata Ławniczak napisała, że Kasperczak pod koniec stycznia wygasła umowa, ale jeszcze 1 lutego prezentowała ona prognozę na antenie. Według ustaleń "Gazety Wyborczej" Ławniczak uznała, że występując z serduszkiem, prezenterka promowała konkurencyjny TVN i to było powodem zwolnienia. TVP zapowiedziała, że podejmie kroki prawne wobec gazety.

Zdaniem RPO Adama Bodnara wyjaśnienia w tej sprawie są niewystarczające. W piśmie do Ławniczak zaznacza on, że "decyzje o współpracy z dziennikarzem powinny być podejmowane wyłącznie w oparciu o przejrzyste zasady". Jak podkreśla rzecznik, "uzasadnienie (...) wskazujące, iż prezenterka poprzez naklejkę promowała konkurencyjną stację telewizyjną TVN nie znajdują racjonalnego uzasadnienia. Pomimo patronatu medialnego, akcja charytatywna i organizacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma ogromną samodzielną rozpoznawalność i nie jest kojarzona z żadną stacją telewizyjną. Prezenterka w żaden sposób nie naruszyła etyki dziennikarskiej czy regulaminu pracy. Jej zwolnienie wydaje się więc bezpodstawne i motywowane jedynie sympatiami politycznymi nadawcy publicznego".

(JSX, 17.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.