Dział: PRASA

Dodano: Luty 16, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kolejna dziennikarka wygrywa w sądzie z sanepidem

Katarzyna Pierzchała została spisana przez policję podczas relacjonowania happeningu Lotnej Brygady Opozycji w Warszawie (fot. Jakub Kaminski/East News)

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność decyzji sanepidu, na podstawie której nałożył on karę 10 tys. zł na dziennikarkę obywatelską Katarzynę Pierzchałę. 

10 maja Katarzyna Pierzchała relacjonowała happening Lotnej Brygady Opozycji w Warszawie. Mimo okazania przez nią legitymacji prasowej i wyjaśnienia, że jest w pracy, spisała ją policja. W notatce policjanci napisali, że dziennikarka złamała ograniczenia związane z pandemią. Cztery dni później otrzymała decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, który nałożył na nią 10 tys. zł kary za niezastosowanie się do nakazu przemieszczania się w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie. 

12 lutego Wojewódzki Sąd Administracyjny umorzył postępowanie administracyjne, zasądził też zwrot kosztów postępowania oraz zwrot 10 tys. złotych, które zabrał Pierzchale urząd skarbowy. 

– Mam przeczucie, że sanepid zaskarży tę decyzję, po pierwsze, żeby tych pieniędzy nie oddawać, a po drugie podejrzewam, że mają takie zalecenia, aby walczyć do końca. Który urzędnik podpisze się pod zwrotem 10 tys. zł, nie wykorzystując całkowicie ścieżki odwoławczej? – pyta Katarzyna Pierzchała. Sanepid na odwołanie się od decyzji sądu ma 30 dni od dnia wydania uzasadnienia.

14 stycznia sąd uchylił zaskarżone przez dziennikarza obywatelskiego Adama Wiśniewskiego decyzje sanepidu, któremu podobnie jak Pierzchale urząd skarbowy ściągnął 10 tys. zł z konta bankowego za relacjonowanie happeningu Lotnej Brygady Opozycji. Chociaż od wydania decyzji minął miesiąc, sąd nadal nie opublikował uzasadnienia.

(BAE, 16.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.