Dział: INTERNET

Dodano: Luty 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RASP pozwie Suskiego i Wyszkowskiego za porównania Onetu do nazistów

Marek Suski zestawił Onet ze zbrodniami nazistowskich Niemiec (fot. Piotr Molecki/East News)

Ringier Axel Springer Polska zapowiedział, że pozwie posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego oraz Krzysztofa Wyszkowskiego z kolegium Instytutu Pamięci Narodowej za porównania Onetu do nazistów.

W piątek wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski opublikował na Twitterze dwa posty, w których zestawił Onet ze zbrodniami nazistowskich Niemiec. Pierwszy z nich brzmiał: "Niemcy są wzorem dbałości o praworządność w Polsce i mają długą tego tradycję. Kiedyś egzekucje dziś Onet!" i został już usunięty. Drugi wpis Suskiego odnosił się do publicznych egzekucji dokonanych przez hitlerowców: „Powieszono 50 osób. Większość związana z radomską fabryką broni. Tymczasem Onet prowadzi nagonkę oszczerstw na fabrykę broni w Radomiu. Ciekawe co by pisali gdyby istnieli w latach trzydziestych ub. wieku (pisownia oryginalna - przyp. red.)” - napisał Suski. Tweet w niedzielę wieczorem wciąż był dostępny na Twitterze wraz z drastyczną fotografią z 1942 roku ukazującą powieszone osoby, oraz opisem z nazwiskami ofiar.

 

Z kolei Krzysztof Wyszkowski z kolegium Instytutu Pamięci Narodowej opublikował na Twitterze wpis, w którym porównał Onet do nazistowskiego pisma „Der Stürmer” z czasów III Rzeszy. "Co to jest Onet? To elektroniczna wersja gazociągu Ribbentrop-Mołotow czyli polskojęzyczna rura do gazowania Polaków!" - napisał Wyszkowski.

 

RASP zapowiedział, że pozwie Wyszkowskiego i Suskiego. „Te i podobne wypowiedzi wpisują się w ostro antyniemiecką retorykę polskiego rządu, który oskarża Berlin o spowodowanie niemal każdego niepowodzenia polskiej polityki zagranicznej w ostatnich latach i o spiskowanie razem z Rosją przeciwko Polsce” - napisał Onet.

- Musimy reagować na takie wypowiedzi i je potępiać, to jedyny sposób. Tak długo, jak polityczni przełożeni to akceptują, tak długo te osoby będą miały ochronę. Przykład idzie z góry. Dopóki ludzie akceptują takie zachowania, dopóty będą one występować – mówi „Press” Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu. - Wypowiedzi Suskiego i Wyszkowskiego uderzają nie tylko w dziennikarzy, ale w każdego pracownika naszej firmy – zaznacza Węglarczyk.

- Dziwię się, że Twitter nie podjął jakichkolwiek kroków, jakie podejmował wcześniej chociażby w kontekście Donalda Trumpa – mówi medioznawca Maciej Myśliwiec. - Tego typu kontrola w mediach społecznościowych jest potrzebna, ale problem stanowi, kto miałby na tyle wysokie kompetencje, aby oceniać, co wolno, a czego nie – mówi Myśliwiec.

Ringier Axel Springer Polska w połowie należy do spółki Axel Springer, której większościowym udziałowcem w 2019 roku został amerykański fundusz private equity KKR. Druga połowa udziałów należy do szwajcarskiej spółki Ringier AG.

(IKO, 15.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.