Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 12, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP przed orędziem marszałka Senatu: "Tu powinien być Twój ulubiony mecz"

Widzowie TVP zobaczyli planszę bezpośrednio przed orędziem marszałka Senatu (screen TVP)

"Wiadomości" TVP poinformowały w czwartek widzów, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki zażądał emisji orędzia w trakcie finału klubowych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Sęk w tym, że spotkanie trwało już w trakcie "Wiadomości" i TVP 1 miała zacząć transmisję od drugiej połowy.

"Wiadomości", zanim w czwartek o 20 nadały orędzie marszałka Tomasza Grodzkiego, wyemitowały materiał, w którym widzowie dowiedzieli się, że stosunek polityków Platformy Obywatelskiej do mediów, ale także do widzów "dobrze ilustruje postawa marszałka Senatu". Widzowie "Wiadomości" usłyszeli, że marszałek Grodzki "zażądał emisji" wystąpienia w trakcie transmisji "wyczekiwanego przez kibiców finałowego meczu o klubowe Mistrzostwo Świata w piłce nożnej". 

Prezes TVP Jacek Kurski zaproponował marszałkowi Grodzkiemu emisję orędzia po zakończeniu transmisji piłkarskiej. "Wiadomości" poinformowały, że Kancelaria Senatu nie zgodziła się na przesunięcie wystąpienia marszałka, uznając, że "powinno zostać wyemitowane albo w czasie Wiadomości, albo zamiast meczu".

Bezpośrednio przed emisją orędzia widzowie zobaczyli czarną planszę z białym napisem: "Tu powinien być Twój ulubiony mecz", co nawiązywało do protestu prywatnych mediów (telewizje emitowały planszę "Tu miał być Twój ulubiony program").

"Wczoraj zamilkły wolne media. Zamilkły na chwilę, byśmy mogli uświadomić sobie i zrozumieć, o co toczy się gra. Nie chodzi o pieniądze. Stawką jest wolność, stawką jest prawda" - zaczął orędzie marszałek Tomasz Grodzki. "Wczorajszy dramatyczny protest wolnych mediów przeciwko nakładaniu na nie kolejnych drakońskich podatków jest sprawą niezwykle poważną. Nie wierzcie Państwo rządowej propagandzie" - tłumaczył.

Po zakończeniu blisko sześciominutowego wystąpienia marszałka Senatu TVP 1 zaczęła transmisję finału klubowych Mistrzostw Świata od 47. minuty. W całości spotkanie, które rozpoczęło się o 19, pokazywał naziemny TVP Sport.

Maciej Berek, dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" poinformował, że to telewizja publiczna podjęła decyzję o godzinie nadania orędzia Grodzkiego. - w piśmie skierowanym do pana prezesa J. Kurskiego zastrzegliśmy, że jeżeli w ocenie prezesa zarządu TVP S.A. istnieją istotne przeszkody dla zrealizowania emisji orędzia o godz. 19.55, pozostawała aktualna prośba o realizację emisji orędzia o godz. 20.00 - powiedział Berek. 

(KOZ, 12.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.