Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 11, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Media publiczne hojnie dotowane z budżetu państwa

Głównym beneficjentem rekompensaty jest TVP kierowana przez Jacka Kurskiego (fot. Piotr Molecki/East News)

Media publiczne w tym roku również dostaną 1,95 mld zł z budżetu państwa, co - uwzględniając rekompensaty w poprzednich latach - daje łącznie ponad 6 mld zł.

Dodatkowe pieniądze dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych zapisano w tegorocznej ustawie budżetowej. Środki przyznawane są im jako rekompensata utraconych wpływów z tytułu zwolnień abonamentowych. Jej podziału pomiędzy media publiczne dokonuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Decyzję o tym, jak rozdzielone zostaną pieniądze na ten rok, KRRiT podejmie prawdopodobnie jeszcze w lutym.

Głównym beneficjentem rekompensaty w poprzednich latach była Telewizja Polska – w 2020 roku do TVP trafiło 1,71 mld zł z 1,95 mld zł rekompensaty. Wpływy z niej i abonamentu telewizyjnego stanowiły ponad 80 proc. zeszłorocznych wpływów telewizji publicznej.

Poprzednia rekompensata, za lata 2018-2019, wyniosła 1,26 mld zł (1,13 mld zł trafiło do TVP), a za lata 2010-2017 – 980 mln zł (860 mln zł dostała TVP).

Tegoroczna rekompensata dla mediów publicznych to tyle, ile 1/5 wartości całego rynku reklamowego w Polsce. Jak wynika z raportu Publicis Groupe, w 2019 roku rynek reklamy telewizyjnej w Polsce był wart 9,8 mld zł.

(KOZ, 11.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.