Dział: PRASA

Dodano: Luty 03, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fotoreporterka z wyrokiem nakazowym za "naruszenie nietykalności policjanta"

Agata Grzybowska została zatrzymana 23 listopada podczas protestu (fot. Piotr Molecki/East News)

Agata Grzybowska, fotoreporterka współpracująca z "Gazetą Wyborczą" i Associated Press, otrzymała wyrok nakazowy w sprawie "naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza" podczas protestu Strajku Kobiet. 

Jak podał we wtorek serwis Pap.pl, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia 22 stycznia wydał wobec fotoreporterki wyrok nakazowy i karę grzywny "w wysokości 20 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 15 zł" oraz nawiązkę dla policjanta w wysokości 100 zł. Powodem było "naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji" podczas protestu przed siedzibą ministerstwa edukacji 23 listopada 2020 roku.

Wówczas fotoreporterka, która rejestrowała początek demonstracji w ramach Strajku Kobiet, została zatrzymana przez policję. Stało się to, mimo że pokazywała legitymację prasową. Grzybowska spędziła kilka godzin w komisariacie policji przy ul. Wilczej w Warszawie. Policja zarzucała jej później kopanie funkcjonariusza oraz fakt, że "była ubrana jak protestujący" i używała lampy błyskowej w twarz policjanta.

- Nie byłam później wzywana i przesłuchiwana w ogóle. Moi świadkowie również nie byli wezwani. Prawnicy będą się odwoływali od wyroku i w późniejszym postępowaniu odbędzie się zwykła rozprawa sądowa - kometowała dla "Press" Agata Grzybowska.

W oświadczeniu wydanym tuż po zatrzymaniu ponad 2 miesiące temu nie przyznała się do stawianych zarzutów. "Kiedy wykonywałam swoją pracę, fotografując protest pod Ministerstwem Edukacji Narodowej, zostałam zaatakowana przez policjanta (tylko dlatego, że robiąc zdjęcie, błysnęłam mu w twarz fleszem), a następnie mimo okazania legitymacji prasowej, siłą wrzucona do radiowozu, gdzie próbowano mi wmówić, że to ja byłam agresywna" - tłumaczyła w listopadzie Grzybowska.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PTD, 03.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.