Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 27, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Siksa, Piotr Domalewski i Ania Karpowicz z Paszportami "Polityki"

Duet Siksa uhonorowano za "za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem" (fot. POLITYKA / Leszek Zych)

Tygodnik "Polityka" po raz 28. przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia w kulturze i sztuce. Paszporty "Polityki" trafiły do Piotra Domalewskiego, Miry Marcinów, Teatru 21 i Justyny Sobczyk, Małgorzaty Mirgi-Tas, Ani Karpowicz, Siksy oraz Marty Malinowskiej, Jacka Brzezińskiego i Artura Ganszyńca ze studia Different Tales. Tytułem Kreatora Kultury uhonorowano Bożenę i Lecha Janerków, a przyznaną po raz pierwszy nagrodę specjalną Kultura Zdalna otrzymał Artur Liebhart.

Reżyser, scenarzysta, dramaturg i aktor Piotr Domalewski został nagrodzony w kategorii Film za "Jak najdalej stąd". Redakcja doceniła go "za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji". W kategorii Teatr uhonorowano Teatr 21 i jego założycielkę reżyserkę Justynę Sobczyk za "przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste".

W kategorii Literatura nagrodę zdobyła Mira Marcinów za debiut prozatorski "Bezmatek", którego "wybitność (…) wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego". Laureatką kategorii Sztuki Wizualne została malarka Małgorzata Mirga-Tas, która zdaniem jurorów "efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie".

Flecistka, kuratorka i aktywistka Ania Karpowicz, założycielka kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, zdobyła Paszport w kategorii Muzyka Poważna za "konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej". W kategorii Muzyka Popularna uhonorowano punkowo-performerski duet Siksa (wokalistka i poetka Alex Freiheit oraz basista Piotr "Buri" Buratyński) za "muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas".

W kategorii Kultura Cyfrowa Paszport otrzymali Marta Malinowska, Jacek Brzeziński i Artur Ganszyniec ze studia Different Tales za "tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo". O nominacji przesądziła opowieść "Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest".

Nagroda specjalna Kreator Kultury trafiła do Bożeny i Lecha Janerków "za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności". Tytuł Kreatora Kultury przyznawany jest od 2002 roku.

Po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną Kultura Zdalna. Otrzymał ją Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity, za "błyskawiczne dostosowanie do nowych warunków festiwalu filmowego w trudnym sezonie". 

Redakcja tygodnika z uwagi na trudną sytuację twórców kultury zdecydowała się podwyższyć finansowy wymiar nagród dla laureatów, a także po raz pierwszy przyznać "diety" nominowanym.

Paszporty "Polityki" przyznawane są od 1993 roku. Otrzymują je wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku. W tym roku ze względów bezpieczeństwa wręczenie nagród odbyło się bez udziału publiczności i mediów.

(JSX, 27.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.