Dział: REKLAMA

Dodano: Styczeń 19, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT: Samoregulacje chroniące dzieci w reklamie są skuteczne

Monitoringiem objęto m.in. reklamę żywności w programach dla dzieci (fot. Pixabay.com)

Monitoring przeprowadzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji nie wykazał naruszeń „Karty ochrony dzieci w reklamie”. Jednocześnie stwierdzono, że skuteczność stosowanych zabezpieczeń technicznych w serwisach VoD wynosi 98 proc.

Wyniki kontroli KRRiT zostały zaprezentowane w poniedziałek na konferencji "Ochrona dzieci w telewizji i internecie – skuteczna samoregulacja rynku" (porównywano pierwsze półrocze 2020 roku z drugim półroczem 2019 roku). Rada uznała, że w ub.r. nie naruszono „Karty ochrony dzieci w reklamie”, która została wprowadzona do Kodeksu etyki reklamy przez Związek Stowarzyszeń Rada Reklamy we wrześniu 2019 roku. Powstała po to, aby wzmocnić system samoregulacji w obszarze ochrony interesów dzieci w działaniach reklamowych i marketingowych.

Monitoringiem KRRiT objęła także reklamę żywności w programach dla dzieci. Analizie poddano 14 programów, w tym 10 należących do sygnatariuszy porozumienia (TVP ABC, Polsat JimJam, MiniMini+, teleTOON+, Disney Channel, Disney Junior, Disney XD, Nickelodeon, Nicktoons, Nick Jr) i pozostałe (Boomerang, Cartoon Network, Top Kids, Top Kids Jr). Przeanalizowano blisko 1,4 mln reklam ogółem (ich łączny czas wyniósł 8,5 godz.), z czego 94,6 tys. reklam dotyczyło produktów żywnościowych. Z monitoringu wynika, że w pierwszym półroczu 2020 roku w 13 stacjach nie odnotowano żadnej skierowanej do dzieci reklamy, która promuje cukier i produkty na bazie cukru. Tylko w TVP ABC odnotowano 48 takich reklam – wszystkie należały do jednego reklamodawcy i promowały gorzką czekoladę. KRRiT uznała to za jednostkowe wydarzenie i błąd ludzki. W analizowanym okresie nie odnotowano też reklam napojów bezalkoholowych ani reklam chipsów i słonych przekąsek. Twórcy raportu zwracają uwagę, że na początku lipca 2019 roku zaobserwowano w programach dla dzieci ponad 100 reklam, które wprawdzie nie promowały niedozwolonych produktów, ale budowały świadomość marki, która jest kojarzona z jedzeniem fast foodów.

Przeanalizowano także dziewięć programów uniwersalnych (TVP 1, TVP 2, Polsat, TV 4, TV 6, TV Puls, TVN, TVN 7) - 1,5 mln reklam, w tym 658 tys. reklam produktów żywnościowych. Zaledwie 1 proc. tych reklam promował produkty dla dzieci. W ocenie KRRiT o ile programy dla dzieci są wolne od reklam słodyczy, słonych przekąsek i napojów, to w audycjach dla dzieci w programach uniwersalnych „jest coś jeszcze do zrobienia”. Jednocześnie rada podkreśla, że ochrona dzieci przed audycjami i reklamami nieprzeznaczonymi dla nich jest zadaniem rodziny.

Monitoring obejmował również serwisy VoD - KRRiT sprawdzała skuteczność ochrony małoletnich w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie. Monitoring prowadzony pod kątem przestrzegania prawa objął siedem serwisów VoD (Cineman, Ipla, Player, TVP VOD, Vod.pl, WP Film oraz CDA Premium). Analizą objęto 352 audycje i zwiastuny. Wynika z tej analizy, że tylko w siedmiu przypadkach naruszono przepisy, co oznacza, że skuteczność stosowanych zabezpieczeń technicznych jest na poziomie 98 proc.

Zdaniem Włodzimierza Schmidta, prezesa Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, samoregulacja jest sprawdzonym narzędziem i najlepiej odpowiadającym potrzebom branży. „Dotychczasowa ocena funkcjonowania samoregulacji wyraźnie wskazuje, że ma ona przewagę nad innymi rozwiązaniami, w tym współregulacją. Szczególne znaczenie ma to w kryzysie, bowiem umożliwia uwzględnianie specyfiki funkcjonowania podmiotów objętych samoregulacją, w tym szybkie reagowanie na bieżące potrzeby w danej branży” - powiedział Schmidt.

(IKO, 19.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.