Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agora wprowadziła zasady pracy zdalnej bez konsultacji ze związkami

Agora podkreśla, że czeka na regulacje prawne dotyczące pracy zdalnej, które pozwolą na wypracowanie regulaminu pracy (fot. Pixabay)

Agora z nowym rokiem wprowadziła zasady pracy zdalnej. Związkowcy zwracają uwagę, że zrobiła to bez konsultacji z nimi i podają w wątpliwość legalność zmian. Agora odpowiada, że zbiór jest ujednoliceniem zasad, a nie zmianą regulaminu pracy. Zdaniem eksperta prawa pracy obecne przepisy nie przewidują konieczności dyskusji ze związkami w tym zakresie. 

Na początku tego roku Agora opublikowała dokument określający zasady pracy zdalnej. Wśród nich znalazły się m.in. szczegóły dotyczące miejsca i czasu pracy zdalnej czy możliwość dokonania przez spółkę kontroli pracownika przez wizytę w miejscu wykonywania pracy zdalnej (za zgodą pracownika).

Komisja OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Agorze SA 10 stycznia skierowała do zarządu pismo, w którym podkreśla, że nikt nie konsultował z nią wprowadzonych zmian. Jak dodano, prawnicy związku "mają się wypowiedzieć, czy wprowadzenie takich zasad bez konsultacji ze związkiem jest legalne i czy wobec tego powyższe zmiany osiągają skutek prawny". Inicjatywa uznaje za "wysoce niewłaściwe", że wśród zasad nie ma mowy o ekwiwalencie za prąd i internet. Związek zwraca też uwagę, że w zasadach zakazano prowadzenia korespondencji służbowej m.in. przez komunikatory, choć pracujący zdalnie używają przecież Microsoft Teams.

Wojciech Orliński, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Agory SA i Inforadia sp. z o.o., w związkowym newsletterze podkreślił, że jego organizacja też nie ma nic wspólnego z dokumentem. "Agora opracowała go jednostronnie, bez udziału związków, rady pracowniczej czy jakiejkolwiek reprezentacji załogi. Nie mamy niestety narzędzi prawnych, by Agorę zmusić do rekompensat za pracę zdalną. Dopóki obowiązują tymczasowe zarządzenia z ustaw covidowych, w ogóle nic się nie da zrobić. Gdy sytuacja wróci do normy, Agora będzie musiała rozpocząć z nami rozmowy" - napisał Orliński. Jak jednak dodał, "ze względu na brak tych konsultacji wszystko to, co w tym dokumencie przedstawione jest jako »obowiązki pracownika«, nie ma mocy prawnej. Gdyby Agora próbowała te obowiązki egzekwować (np. ukarać pracownika za niespełnianie tego regulaminu), nie miałaby szans w sądzie. Gdyby gdzieś pojawiła się jakaś sytuacja konfliktowa na tym tle, prosimy to do nas zgłaszać".

- Ujednoliciliśmy zasady pracy zdalnej, które przyjmowały różne zespoły w Agorze, tak, aby efektywniej funkcjonować w organizacji w tym trudnym czasie - mówi "Press" Nina Graboś, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej spółki. - Nie zmienialiśmy regulaminu pracy obowiązującego w Agorze. Tak jak wszyscy oczekujemy na regulacje prawne dotyczące pracy zdalnej i, gdy zostaną opublikowane, wspólnie ze stroną społeczną wypracujemy stosowny regulamin - dodaje.

Ekspert prawa pracy adwokat Piotr Wojciechowski podkreśla, że rolą partnerów społecznych są negocjacje w tej kwestii. - Jeżeli miałoby to charakter regulaminu pracy, wtedy byłaby potrzeba prawna negocjowania ze związkami. Ale tak zwane ustawy covidowe, które umożliwiają wprowadzenie pracy zdalnej, nie przewidują konieczności dyskusji w tym zakresie. Pracodawca może wprowadzić pracę zdalną, ale reguły gry (w tym np. ekwiwalent za prąd i internet – przyp. red.) ustala już samodzielnie – mówi Wojciechowski. Podobnie jest z kontrolą miejsca pracy, którą przewidują przepisy dotyczące telepracy. - Telepraca pojawiła się w kodeksie kilka lat temu, a praca zdalna w ubiegłym roku, to dwie różne instytucje – zaznacza jednak prawnik. - Doradzam, aby służby bhp stworzyły precyzyjną instrukcję, jak stosować przepisy bhp w miejscu zamieszkania. Jeżeli pracownik miałby jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanowiskiem pracy, mógłby poprosić pracodawcę o wizytę takiej służby – dodaje Wojciechowski.

(JSX, 15.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.