Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 08, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Anna Dziewit-Meller pokieruje GW Foksal

Anna Dziewit-Meller jest felietonistką "Polityki" (fot. Weronika Ławniczak/materiały prasowe)

Anna Dziewit-Meller została dyrektorką wydawniczą i redaktorką naczelną Grupy Wydawniczej Foksal. Pisarka i publicystka objęła stanowisko, które poprzednio zajmował jej mąż.

Jak poinformował "Press" Maciej Marcisz, rzecznik prasowy GW Foksal, Dziewit-Meller rozpoczęła pracę 7 stycznia. Na nasze pytanie, czy fakt, że prywatnie jest żoną poprzedniego redaktora naczelnego, był zaletą czy wadą jej kandydatury, rzecznik prasowy GW Foksal stwierdził tylko: - Proces rekrutacyjny pozostaje wewnętrzną sprawą firmy.

Poprzednim redaktorem naczelnym GW Foksal był Marcin Meller. W październiku 2020 roku objął funkcję redaktora naczelnego Wirtualnej Polski, z której zrezygnował po niecałym miesiącu. Do zarzutu o przejęcie stanowiska po mężu sama zainteresowana odniosła się w rozmowie z magazynem "Zwykłe Życie". Stwierdziła, że za pierwszym razem odrzuciła ofertę: "W pierwszej chwili obawiając się właśnie tego typu reakcji, odrzuciłam tę skądinąd zaskakującą mnie bardzo propozycję. Odmówiłam i nawet kulturalnie zaproponowałam kilka innych osób na to miejsce. (...) Po ponownej propozycji i długich przemyśleniach, kalkulacjach za i przeciw, wzięłam tę robotę" - skomentowała.

Jej zastępcą będzie Rafał Księżyk, wieloletni redaktor naczelny polskiej edycji magazynu "Playboy".

Poprosiliśmy o komentarz do tej nominacji m.in. Wydawnictwo Agora oraz Wydawnictwo Czarne, ale ich przedstawiciele odmówili. Mariusz Szczygieł, założyciel wydawnictwa Dowody na Istnienie, komplementuje nową redaktorkę naczelną, ale widzi w tej nominacji pewien problem: - To ostatnia osoba, o której bym pomyślał, szukając kogoś na takie stanowisko, gdyż brak jej szorstkości, gruboskórności i egoizmu - niezbędnych na takich stanowiskach. W związku z tym wróżę jej niecały rok. Jest zbyt empatyczna - mówi.

- To miłe, że Mariusz ma o mnie tak dobre zdanie. Moje cechy przydają się w każdej pracy. Jestem pełna optymizmu - odpowiada Anna Dziewit-Meller.

Anna Dziewit-Meller jest pisarką, dziennikarką i felietonistką. Najpierw związana z pismem literackim "Lampa". Ma na swoim koncie kilka książek m.in. „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” (napisana wspólnie z Agnieszką Dorotkiewicz), "Disko" czy opublikowana w ubiegłym roku "Od jednego Lucypera" (Wydawnictwo Literackie). Współpracowała z redakcjami "Wysokich Obcasów" i "Tygodnika Powszechnego". Z tym ostatnim zakończyła współpracę pod koniec października 2020 roku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji napisała, że „nie widzi dla siebie miejsca w tygodniku katolickim”.

Grupa Wydawnicza Foksal to jeden z największych konglomeratów wydawniczych w Polsce. W jego skład wchodzą wydawnictwa: W.A.B., Buchmann i Wilga.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PTD, 08.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.