Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 08, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydarzenia w USA na jedynkach dzienników, ale nie w Polsce

Spośród polskich dzienników tylko “Dziennik Gazeta Prawna” dał na pierwszej stronie wzmiankę o Stanach Zjednoczonych (screen Twitter.com/Jakub Krupa)

Po zamieszkach w Waszyngtonie wróciła dyskusja dotycząca wczesnego zamykania wydań dzienników, które w przeciwieństwie do wielu europejskich tytułów, nie zrobiły z nich jedynkowych newsów. Wydawcy tłumaczą, że głównym problem jest kolportaż.

W trakcie środowego posiedzenia, mającego zatwierdzić głosowanie Kolegium Elektorów i wygraną w wyborach prezydenckich demokraty Joe Bidena, wieczorem polskiego czasu do budynku Kongresu wtargnęli zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa. Większość dużych polskich mediów zrobiła programy specjalne z wydarzeń w Waszyngtonie. Były to m.in. TVN 24, TVP Info, Onet czy WP.

Spośród dzienników tylko “Dziennik Gazeta Prawna” umieścił na pierwszej stronie wzmiankę o Stanach Zjednoczonych, jednak nie dotyczyła bezpośrednio zamieszek, do których doszło w Kapitolu.

Jakub Krupa, polski dziennikarz mieszkający w Wielkiej Brytanii, zauważył, że zagraniczne dzienniki umieściły na jedynkach informacje o wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych, a polskie nie. “To mówicie, że takie czasy dla gazet w druku, że newsy nie są potrzebne i jest wczesny deadline, więc co się czepiam, że nie ma ani słowa o USA?” – napisał na Twitterze Krupa.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", tłumaczy, że dziennikarze nie przypuszczali, że sytuacja w Waszyngtonie tak się rozwinie. – Jak zamykaliśmy numer o 19, nikt nie przypuszczał, że takie coś się wydarzy w Waszyngtonie. Cała sytuacja zaczęła się około 22-23, kiedy nasze nakłady dawno już były wydrukowane i w drodze do kiosków – mówi Chrabota. – Media analogowe, czego twitterowcy mogą nie rozumieć, mają złożony proces tworzenia. Oddanie tekstów, druk, dystrybucja i kolportaż. To wszystko trwa.

Z kolei Roman Imielski, wicenaczelny “Gazety Wyborczej”, przekonuje, że obecnie największym problemem prasy drukowanej w Polsce jest kolportaż. – Największą bolączką, jeśli chodzi o deadline’y, jest kolportaż. Gdybym miał możliwość, tak jak kilka lat temu, kiedy zamykaliśmy wydanie na Warszawę czy Katowice nawet o 2 w nocy, to zrobiłbym pół wydania o Stanach Zjednoczonych. Natomiast obecnie nie ma takiej fizycznej możliwości. To dotyczy właściwie wszystkich gazet w Polsce – mówi. 

Imielski dodaje, że zagranicznym dziennikom niekoniecznie udało się dotrzeć z najświeższymi wydaniami do każdego zakątku kraju. – Może się okazać, że jedynki z sytuacją w Stanach Zjednoczonych mogły się ukazać tylko w małym nakładzie i tylko w głównych ośrodkach – zaznacza Imielski.

Bogusław Chrabota przypomina, że jeszcze kilka lat temu były tzw. wielokrotne godziny zamknięcia i kolejne wersje gazet. – Ostatnia wersja gazety skierowana była do czytelnika w Warszawie i zamykała się o północy. Dzisiaj też mamy możliwość zrobienia dodatkowego wydania na Warszawę, ale musimy wiedzieć z wyprzedzeniem, żeby móc poinformować drukarnię i kolportera o zmianie godzin – mówi Chrabota.

Jeden z wydawców, który chce pozostać anonimowy, przekonuje, że na sytuację dzienników wpływa sytuacja na rynku kolportażu. Jak mówi, w związku z tym, że nakłady gazet są małe, to kolporterom nie opłaca się robić dodatkowego transportu. - Zdarza się tak, że nawet oferującym pieniądze za rozwiezienie dodatkowej partii gazet do głównych ośrodków, odmawiają i mówią, że to się nie opłaca - zaznacza.

Roman Imielski mówi, że w związku z wczesnym deadline'em wydania papierowego  często na łamach “Gazety Wyborczej” jest adnotacja, że najnowszych informacji trzeba szukać w serwisie internetowym gazety. – Życie przenosi się do internetu, tam też, szczególnie w czasie pandemii, jest czytelnik – podsumowuje Imielski.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(BAE, 08.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.